Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Letecký den | Boršice

V roce 2014 jsem poprvé navštívil letecký den v Boršicích, který na mě udělal značný dojem. V žádném případě jsem si proto nemohl nechat ujít letošní ročník. Naneštěstí si boršičtí před dvěma lety nasadili laťku tak vysoko, že se ji letos zdaleka nepodařilo překonat. Přesto se návštěvníci měli i tak na co koukat.
Za jednoznačný vrchol osobně považuji ukázku legendárního cvičného dvojplošníku Boeing Stearman (N3955B). Zvuk jeho hvězdicového motoru je nepopsatelný. Divácky atraktivní bylo již tradičně vystoupení dvojplošníku Bücker 131 (D-EELE).

Závan historie přinesl Piper J-4 (OK-AVG), jenž se pyšní titulem nejstaršího letadla zapsaného v českém leteckém rejstříku, neboť byl vyroben v roce 1939.

Jedním z nejelegantnějších ultralehkých letadel je bezpochyby slovenský letoun Shark (OK-SUU 52).

Z relativně nedalekých Bojkovic se na pár průletů zastavil Antonov An-2 (SP-AOZ) se Zlínem Z-37 Čmelák (OM-DJW).

Pro příznivce vrtulníků tu byl Bell 429 (OM-TIP).

Ladislav Ábel z trutnovské Dračí letky s ultralehkou zmenšeninou sovětského stíhacího letounu Jak-3 (OK-SAL 12) ví, jak létat pro diváky, takže jeho vystoupení nemělo stejně jako na Šikláku chybu. Taktéž akrobacie na Zlínu Z-526AFS-V (OK-AFS) známém jako "Kraťas" byla velmi koukatelná.

Z Aeroklubu Brno-Slatina přiletěl L-60 Brigadýr (OK-NNG) s parašutisty. A v průběhu celého dne nechyběl, jak je u podobných akcí zvykem, cvrkot letadel návštěvníků.