Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Spotterská místa na LKTB

Pro zájemce o fotografování na brněnském letišti jsem vytvořil stručný seznam s popisem míst na focení. Na mapce jsou vyznačena nejčastěji využíváná místa.

Spotplac 1

Popis místa: Nejnavštěvovanějším spotterským místem v Brně je právě toto. Místní mu familiárně říkají "U Herbstu", neboť se nachází jen pár desítek metrů od letecké školy Herbst Aero. Díky tomu je možné sledovat z bezprostřední blízkosti i menší letadla. Především je však ideálním místem pro sledování vzletů z dráhy 10, stejně tak přistání na dráhu 10. Fotit lze odsud i starty z dráhy 28, ale je nutno počítat s tím, že vzlétající letadlo bude velmi často již dost vysoko. Slunce svítí po drtivou většinu dne do zad. Doporučuji si s sebou vzít žebřík, i když je možné fotografovat skrze šprušle brány, případně plotu, ale to je už značně nepohodlné. Parkování je bezproblémové, udržujte však cestu pohodlně průjezdnou, protože je zde relativně živý provoz.
GPS: 49°9'4.339"N, 16°40'44.567"E
Ukázky fotek, které zde můžete pořídit:

Spotplac 2

Popis místa: Toto místo se nemusí na první pohled od místa předchozího nějak zvlášť odlišovat, obzvláště v průběhu dne, ale s blížícím se večerem jsou rozdíly stále více patrné. Nachází se přibližně pět set metrů západně od místa "U Herbstu". Lze z něj tedy fotit jak přistání na dráhu 10, tak vzlety z ní. Starty z dráhy 28 jsou odsud fotitelné už spíše s obtížemi. Svou nezastupitelnou roli toto místo však hraje v pozdně odpoledních a večerních hodinách, kdy dovoluje fotografovat letadla na vyčkávacím místě před vstupem na dráhu 10 a během pojíždění na vzlet. Díky nízko položenému večernímu slunci tak nabízí vynikající podmínky pro skvěle nasvícené snímky. Opět doporučuji přinést si s sebou žebřík. Parkování je možné na místě předchozím, odkud sem lze během chvilky dojít.
GPS: 49°9'7.606"N, 16°40'29.273"E
Ukázky fotek, které zde můžete pořídit:

Spotplac 3

Popis místa: V tomto případě jde spíše o "retro" spotterské místo, protože vinou zbudování solární elektrárny je už prakticky nepoužitelné. Výhled blokují solární panely. Máte-li žebřík, pak lze jakž takž fotit startující letadla z dráhy 28, ale je to krajně nepohodlné. Proto níže uvedené fotografie berte spíše jen jako ukázku toho, co už není možné pořídit.
GPS: 49°8'57.208"N, 16°41'0.618"E
Ukázky fotek, které zde můžete pořídit:

Spotplac 4

Popis místa: S tímto místem může být občas trochu problém. Nachází se přímo naproti pojížděcí dráhy Alfa, a to pouhých 60 metrů od ní! Je tak místem, kde se v Brně dostanete naprosto nejblíže k letadlům. Což je vlastně příčina toho, proč jsem v úvodu zmínil jistou problematičnost tohoto místa. Je sice volně přístupné, ale po cestě, u které je výstražná cedule se zákazem vstupu. Proto jakýkoli vstup sem může být doprovázen reakcí ze strany ostrahy letiště. Pokud se sem ale odhodláte, můžete být odměněni velmi detailními záběry letadel. Žebřík není nutný, stejně tak není na škodu. Autem v žádném případě nejezděte až k plotu, ale nechejte jej před značkou se zákazem vjezdu a odstavte jej tak, aby byla cesta zcela průjezdná.
GPS: 49°9'16.033"N, 16°40'31.039"E
Ukázky fotek, které zde můžete pořídit:

Spotplac 5

Popis místa: V případě, že je v používání dráha 28 (což je většinu času), je možné se přesunout za obci Dvorska, kde je hned za cedulí značící konec obce odbočka na polní cestu vedoucí k plotu letiště. Místo je vhodné pro focení přistání na dráhu 28, případně s určitými omezeními i vzletů z dráhy 10. Starty z dráhy 28 jsou odsud fotitelné hůře, a to jak z důvodu vysoké trávy (to neplatí v zimě), tak především proto, že místo je až za prahem dráhy, proto jsou letadla odsud poměrně daleko. Žebřík není nutný, neboť lze fotografovat skrze šprušle brány. Autem je možné dojet až k plotu, ale opět platí, že cesta musí být zcela průjezdná.
GPS: 49°8'50.151"N, 16°42'46.026"E
Ukázky fotek, které zde můžete pořídit:

Spotplac 6

Popis místa: Zhruba jeden a půl kilometru západně od předchozího místa je možné najít místo jako stvořené pro focení touchdownů. Nachází se téměř přesně ve středu dráhy, takže lze říci, že je vhodné pro focení naprosto všeho. Můžete odsud fotit starty z dráhy 10 i 28, stejně tak přistání na dráhu 10 i 28. A to navíc i s pěkným pozadím. Nutností je však žebřík.
GPS: 49°8'53.950"N, 16°42'5.971"E
Ukázky fotek, které zde můžete pořídit:

Spotplac 7

Popis místa: Místem takřka legendárním je osa dráhy 28. Nabízí nezapomenutelné zážitky, pokud máte to štěstí, že nad vámi proletí přistávající Iljušin 76. Na druhou stranu je tu podobné omezení jako v případě místa číslo 4. Je tu cedule se zákazem vstupu, protože se zde nachází světelná řada, stejně tak letadla prolétávají opravdu velice nízko, proto pohyb v těchto místech nepatří k těm z nejbezpečnějších. Vstup sem je tedy spojen s rizikem, že budete ostrahou letiště vykázáni. Pro úplnost, žebřík zde důrazně nedoporučuji.
GPS: 49°8'56.633"N, 16°42'58.789"E
Ukázky fotek, které zde můžete pořídit:

Spotplac 8

Popis místa: Jedná se o obdobu předchozího místa, tentokrát v ose dráhy 10 a s jistotou, že vás odsud vyhánět nikdo nebude. Je sice vzdálenější od prahu dráhy, ale zážitky poskytuje obdobné, byť s výrazně nižší četností přistávajících Iljušinů 76. Přesto nabízí zajímavé příležitosti pro neokoukané a netradiční snímky. Přístupné je zcela bez omezení.
GPS: 49°9'13.996"N, 16°40'1.741"E
Ukázky fotek, které zde můžete pořídit:

Spotplac 9

Popis místa: Vyhlídková terasa. I když to je možná příliš honosné označení. Zkrátka místo, které se nachází hned vedle odletového terminálu brněnského letiště. Na focení je vhodné snad jen brzy ráno a pak až potmě, ale na kochání se provozem na letišti je takřka ideální. Parkování je možné na parkovišti u terminálu.
GPS: 49°9'15.539"N, 16°41'38.172"E
Ukázky fotek, které zde můžete pořídit: