Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Letecký den | Excalibur City | Hatě

Letiště Excalibur City (LKEXCA) náležící ke stejnojmennému nákupnímu a zábavnímu centru v Hatích u Znojma se první červencovou sobotu stalo dějištěm více než vydařeného leteckého dne.
Fajnšmekry bezesporu nadchla v Rakousku provozovaná Cessna L-19A Bird Dog registrace N33455. Její pilot předvedl bravurní letovou ukázku plnou dýmu a nízkých průletů.

Většina letového programu v Hatích však patřila letecké akrobacii. V tomto směru se úvodního slova ujal Jan Rudzinskyj se svojí "Elenkou", tedy červeným Bückerem 131 registrace D-EELE. A jako vždy se bylo na co dívat. Mimochodem, na směrovém kormidle nově propaguje svoji knihu Na křídlech racků.

Akrobatické žezlo poté převzali Hannes Arch a Martin Šonka, dvojice pilotů ze závodního seriálu Red Bull Air Race. Zatímco Arch vystupoval na akrobatickém speciálu Zivko Edge 540 (N540PB), Šonka létal na svém stroji Extra 300SR (OK-SON). Bylo více než zajímavé sledovat, jak výrazně se jejich letové ukázky lišily.

Mezi ukázky akrobatického ražení nelze nezařadit i vystoupení leteckého modeláře Jakuba Nečesánka, který zalétal na maketě stroje Suchoj Su-29 velice dynamickou ukázku.

Jiný odstín leteckého modelářství ztělesňovala ukázka bitvy z první světové války, kterou sehrála jedenáctka obřích maket prvoválečných stíhacích letounů. Úchvatný byl již samotný pohled na jedenáct obřích modelů, jež společně brázdily vzduch. To navíc doplňovaly pyrotechnické efekty a pěkná doprovodná nahrávka, takže celý zážitek byl opravdu zdařilý.

Diváci si přišli na své i při akčním strefování balónků, které předvedly letouny Zlín Z-43 (OK-COC) a Z-142 (OK-MNE a OK-MNG).

Vzrůstající záliba ve vírnících byla vidět na účasti několika různých typů těchto strojů. Jmenovitě se jednalo o Trixy G4-2R (D-MGWL), Ela-07 (D-MNIG), Celier Xenon 2 (OK-NWA 02) a Magni Gyro M24 Orion (OK-TWC 18).

Z letounů návštěvníků jmenujme stroje Diamond Super Dimona (OE-9445 a OE-9466), Fascination (OK-KUF 07 a OK-NUF 25), Cirrus SR20 (OK-LAW), TST-5 Duo (OK-BUI 06) či P-220 Koala (OK-DUR 09).

Tato má již třetí návštěva letiště v Hatích byla opět velice příjemným zážitkem. Nemalou měrou se za to zasloužila i pohostinnost, s níž jsem se zde setkal. Za což velice děkuji.
Poprvé jsem se do Hatí podíval v roce 2014 na seskoky parašutistů z letounu SC-7 Skyvan a podruhé v roce 2015 na slet vírníků.