Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Skiathos | Řecko

Již mnoho let se leteckým nadšencům pravidelně zvyšuje tep při vyslovení jména Sint Maarten. Karibský ostrov Svatý Martin spadající pod společnou správu Nizozemska a Francie je proslulý tím, že zde letadla přistávají jen pár metrů nad hlavami turistů. Poněkud méně známý je řecký ostrov Skiathos, jenž nabízí zejména evropským spotterům prakticky srovnatelné zážitky jako jeho slavnější protějšek.
Poměrně malý řecký ostrov Skiathos se nachází v Egejském moři, přičemž během léta se stává čím dál oblíbenějším cílem návštěvníků z téměř celé Evropy. Většina z nich přicestuje letecky, a to na mezinárodní letiště Alexandra Papadiamantise (LGSK/JSI) ležící jen zhruba kilometr od města Skiathos, jež je centrem stejnojmenného ostrova. Tím, co dělá ze Skiathosu "evropský Sint Maarten", je skutečnost, že dráha s orientací 02/20 je kvůli prostorovým možnostem ostrova pouze 1628 metrů dlouhá, kdy práh dráhy 02 leží jen zhruba 20 metrů od cesty, na níž panuje poměrně čilý ruch. Letadla se tu proto pohybují na obvyklé poměry extrémně nízko, a chystají-li se na vzlet, je díky jejich blízkosti možné na vlastní kůži pocítit výkon jejich motorů.
Při pohledu na letový řád lze říci, že Skiathos je coby letní destinace nejoblíbenější mezi turisty z Itálie, Velké Británie a skandinávských států. Co se týče italských turistů, ty sem dopravuje několik společností, mezi nimi Meridiana, jež nasazuje letouny Boeing 737-800 (EI-FNU), Blue Panorama Airlines taktéž se stroji Boeing 737-800 (EI-GAW a EI-GAX) a její nízkonákladová odnož Blu-express, jež používá Boeingy 737-300 (I-BPAI), a Volotea Airlines, jež oko spottera těší stále vzácnějšími letouny Boeing 717 (EI-FCB a EI-FBJ).

Ostrov Skiathos je geograficky velice rozmanitý, takže vedle pláží se tyčí vcelku vysoké kopce, což dovoluje pořizovat snímky z mnoha různých úhlů a s působivým pozadím. Díky malým rozměrům nejen letiště, ale i celého ostrova, není problém se pohybovat pouze pěšky. Přesto se jako ideální varianta jeví zapůjčení skůtru, díky kterému by mělo být přejíždění z jedné strany letiště na druhé, obzvlášť pokud člověk chce stihnout nafotit úplně vše, naprosto bezproblémové.

Největšími letadly, která na Skiathosu přistávají, jsou letouny Boeing 757-200. Z Velké Británie sem s nimi létá britská charterová společnost Thomson Airways, člen skupiny TUI. Během mé návštěvy se zde opakovaně objevily dva tyto její stroje, a to registrací G-OOBB a G-OOBN.

Menším typem z flotily Thomson Airways je Boeing 737-800 (G-FOZD), vybavený dělenými šavlovitými winglety. Chartery pro britské turisty provozuje i německá Germania s Airbusem 319 (D-ASTB).

Nevšedním spojením jsou lety na londýnské letiště City, které provozuje letounem Embraer 195 (G-LCYS) City Flyer, dceřiná společnost British Airways.

Několikrát týdně podniká "nájezdy" na toto řecké letiště společnost SAS (Scandinavian Airlines). Díky tomu, že většina těchto letů je naplánována na ráno, lze pořídit fotografie přistávajících letadel s příjemně nasvíceným městem v pozadí. K vidění byly letouny registrované ve všech skandinávských zemích, tedy Norsku (LN-RNU, LN-RNW, LN-RRA, LN-TUL), Švédsku (SE-RET) i Dánsku (OY-KAO).

Z Dánska byly i stroje Airbus 321 (OY-TCG a OY-VKC) skandinávské pobočky společnosti Thomas Cook.

Existují zde i pravidelné (celoroční) linky, které spojují ostrov s řeckým hlavním městem, Athénami. K dispozici jsou lety společnosti Sky Express, která používá letouny ATR-42 (SX-GRI a SX-JOY), a lety společnosti Olympic Airlines, pro níž během letní sezóny, kdy je o spojení větší zájem, linku obsluhuje Aegean Airlines se strojem Airbus 320 (SX-DNC).

Z méně četných letů stojí za zmínku spoje rumunských aerolinií Blue Air obsluhované Boeingy 737-800 (YR-BMC) a Tarom s letouny Airbus 318 (YR-ASB). Dále nizozemská pobočka skupiny TUI s letouny Boeing 737-800 (PH-TFC), srbské aerolinie Air Serbia s nízkonákladovou odnoží Aviolet používající Boeingy 737-300 (YU-ANI a YU-ANK) či slovinská Adria s Airbusem 319 (S5-AAP).

Několik charterových letů mezi Skiathosem a západní Evropou provozuje litevská společnost Small Planet Airlines s letouny Airbus 320 (SP-HAH a LY-SPD).

V neposlední řadě spojuje řecký ostrov Skiathos s britskými ostrovy společnost Thomas Cook, jež nasazuje Airbusy 321 (G-TCDC, G-TCDJ, G-TCDN a G-TCDX). Z Rakouska fungují během léta lety z Vídně, obsluhované Airbusem 320 (OE-LBU), a z Grazu, obsluhované turbovrtulovým Dashem 8-400 (OE-LGB).

Dalšími turbovrtulovými stroji jsou Saaby 2000 (SE-LXK a SE-KXK), s nimiž létá nová kyperská společnost Tus Airways.

Novinkou pro letošní rok jsou lety francouzské společnosti ASL Airlines France, jež nasazuje Boeing 737-700 (F-GZTQ).

Opravdu milým překvapením pro mě byl průlet vrtulníku S-70B-6 Aegean Hawk (PN58) řeckého námořnictva. Vojenská letadla totiž nejsou na Skiathosu právě každodenními hosty. Během týdne přilétly ještě další dva vrtulníky, i když se jednalo "jen" o civilní stroje. Prvním byl Bell 206 JetRanger III (SX-HCR) iFly Athens, druhým Eurocopter EC 120 Colibri (G-WZRD).

Letiště na řeckém ostrově Skiathos je ze spotterského hlediska skutečným rájem. Vše je v příjemné docházkové vzdálenosti, pokud zrovna není provoz, lze se zchladit v moři, případně zajít do nedalekého města na svačinu do některé z taveren. A ani v případě, že není čas jít do města, člověk o hladu ani žízni nezůstane. Kousek od nejoblíbenějšího místa u prahu dráhy 02 se nachází podnik Amaretto Café & Snack Bar, kde se lze pohodlně občerstvit. K dispozici je i připojení k internetu a obrazovka s přehledem všech letů toho dne. Blízkost dráhy a letadel pochopitelně neláká jen spottery, ale v podstatě každého. Proud vzduchu z proudových motorů je na tak malou vzdálenost mimořádně silný, což si nejeden odvážný turista uvědomí až poté, co se nedobrovolně vyválí na štěrku. Proto se na každém kroku nachází výstražné tabule. Přesto jsou návštěvníci vyhledávající adrenalinové zážitky nepoučitelní.

Abych co možná nejvíce přiblížil atmosféru panující v ose dráhy 02 jen pár metrů od prahu dráhy, kde letadla přelétají v průměru jen deset metrů nad hlavami přihlížejících, pořídil jsem krátké video z přistání letounu Airbus 321 (G-TCDJ) společnosti Thomas Cook:

Skiathos má pro Evropana oproti Sint Maartenu jednu ohromnou výhodu - celkové náklady na týdenní dovolenou zde se rovnají ceně letenky na karibský ostrov. Zážitek je přitom přinejmenším stejný. Navíc s rostoucím zájmem turistů o tuto destinaci se každým rokem zvyšuje provoz na letišti. Během dne s největším počtem pohybů (v posledních letech jím bývá pátek) se na Skiathosu otočí více než dvacet letadel, což je už poměrně slušný fofr. Během slabších dnů se počet letů pohybuje mezi pěti a deseti, což znamená, že se klidně dvě či tři hodiny vůbec nic neděje. Spottery odkojené brněnským letištěm to však nikterak nemůže vyvést z míry. Výlet na tento řecký skvost proto jednoznačně doporučuji. Nabízí spotterům opravdu nevídané zážitky, a k tomu i příjemné koupání, případně fyzicky namáhavější turistiku po okolních kopcích. Existuje-li spotterský ráj, pak vypadá zřejmě jako ostrov Skiathos.