Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Slet | Altlichtenwarth (Rakousko)

Za posledních několik let jsem v blízkém či vzdálenějším okolí navštívil již nemálo sletů. Ovšem zatím pokaždé se jednalo o slet na území České republiky. Zvídavost mi nedala a rozhodl jsem se okusit, jak vypadá slet za hranicemi naší země. Pouhých patnáct minut jízdy z Břeclavi na jih se nachází rakouské letiště Altlichtenwarth (LOAR), které v letošním roce slaví své desáté výročí. Při této příležitosti místní letci uspořádali slet dvouplošníků. Nakonec se sice dvouplošných letadel nějak závratné množství neslétlo, ale i přesto jsem si den nesmírně užil. Jak se totiž ukázalo, stačilo se octnout jen pár kilometrů za hranicemi, abych se rázem dostal do úplně jiného (leteckého) světa. Z rozdílnosti letadel oproti těm na českých sletech jsem byl vskutku nadšený.

Hlavní hvězdou sletu dvouplošníků byl překrásný Boeing Stearman (OE-AJM), který se předvedl několikrát během dne ve vzduchu. Mimo jiné i při společné ukázce s nesmírně agilním letounem Piper L4H (OE-CUV).

Dalším z dvouplošníků byl akrobatický speciál Pitts S-1-11b (OE-VSW), který předvedl velice pěknou ukázku. Z moravských Bojkovic dorazil největší jednomotorový dvouplošník na světě, Antonov An-2 (SP-AOZ), jenž byl zároveň i největším letadlem tohoto sletu.

V opravdu nádherném stavu byl Piper Pa-28 Super Cub (D-ELUK).

Pro našince byla nesmírně zajímavá i ultralehká letadla německých výrobců. Konkrétně letoun Comco Ikarus C42 (D-MSJS) a obzvláště pak stroj Silence Twister (G-CDKJ). Již na první pohled je evidentní, že inspirací mu byl legendární britský druhoválečný stíhací letoun Supermarine Spitfire, k němuž odkazuje eliptické křídlo, podvozek, ocasní plochy či třeba tvar překrytu kabiny. Stejně jako jeho předloha, i Twister lahodí oku.

Z dalších u nás neznámých strojů se jednalo o letoun Brändli BX-2 Cherry švýcarského konstruktéra Maxe Brändliho (OE-CEN a OE-COM). Naopak mezi u nás známé letouny spadal Piper Pa-18 Super Cub (OE-CUB).

Poměrně nepřekvapivě se v Rakousku velké oblibě těší letadla rakouského výrobce Diamond Aircraft. Jmenovitě stroje DV-20 Katana (OE-CIC a OE-CCS) a DV-22 Speed Katana (OE-AHT).

Během celého dne se létaly vyhlídky, o něž byl značný zájem. Díky impozantnímu prosklení kabiny byl v tomto směru žádaný letoun Socata Rallye 180T Galérien (OE-DKY).

Letadla s rotující nosnou plochou neboli vrtulníky reprezentoval Bell 206 Jet Ranger (OM-XRB) a Robinson R44 (OE-XEU).

Ne tak často vídaný byl letoun americké konstrukce Van's RV-7A (OE-ASM). Čtvrtým a posledním dvouplošníkem, který na slet přilétl, byl Bücker 131 Jungmann (OE-AKD).

Zajímavým poznatkem byla obliba v motorových kluzácích. Zatímco u nás je nejznámějším zástupcem této kategorie L-13SE Vivat, v Rakousku (a dle registací i v Německu) se přízni těší stroje francouzského konstruktéra René Fourniera. Hezké skupinové lety tak předvedly letouny RF-5 (D-KCIN), RF-4 (D-KFST a OE-9085) a RF-3 (D-KITI). Mimo tuto ukázku se ve vzduchu ukázaly motorové kluzáky RF-5 (D-KCIE), Alpla AVo 68 Samburo (D-KARJ) a Scheibe SF-25C Falke (OE-9054).

Značný zájem byl o vyhlídkové lety na vírnících Autogyro MT-03 (D-MHKO, D-MMGO a D-MLLI), které se po celý den nezstavily. Rovněž celý den pak byly na statické ukázce místní větroně, například Standard Austria (OE-5555) a Schleicher ASK 13 (D-0239).

Skutečně všudypřítomné jsou stroje Cessna, které se objevily hned v několika vyhotoveních. Jmenovitě Cessna 182Q (D-EMIT a D-EXTE) a Cessna 172 (OE-DLR a OE-DTA).

K seskokům parašutistů byl určený letoun Cessna 182A Skylane (HA-SKG). Příznivce pozemní techniky zajisté potěšil německý automobil KdF 82 Kübelwagen a americký HMMWV.