Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Imperial War Museum | Londýn

Má vášeň pro letecká muzea mě letos konečně zavedla do slavného Imperial War Museum v Londýně. Muzeum je to ohromné a nabízí k vidění tolik fascinujících exponátů, že jednodenní návštěva je krátká. Je ale na druhou stranu pravda, že v samotném londýnském muzeu je letadel poskrovnu, neboť hlavní část sbírky je v duxfordské pobočce, a tedy si v londýnské části člověk užije spíše neleteckých artefaktů. Nicméně když už zde narazí na leteckou techniku, zpravidla jde o naprostý unikát. Krátkou fotoreportáž z tohoto muzea tedy začínám pohledem na budovu a pohledem, který se naskýtá návštěvníkovi po vstupu do muzea. Z britských druhoválečných bombardérů je možné spatřit přední části trupů letadel Avro Lancaster a Handley Page Halifax.

Dalšími stroji britské výroby jsou prvoválečné stíhací stroje Royal Aircraft Factory BE.2c a Sopwith Camel. Zástupcem druhoválečných britských stíhacích letadel je Supermarine Spitfire. Spojence reprezentuje také i P-51 Mustang, konkrétně v podobě stroje Big Beautiful Doll.

Letadla létající u Osy reprezentuje hned několik velice unikátních exemplářů. K vidění je zde střední část trupu japonského A6M Zero, dále část trupu německého stíhacího stroje Messerschmitt Bf-110, na kterém v roce 1941 přelétl Rudolf Hess do Skotska vyjednat na vlastní pěst příměří mezi Německem a Británií, dále stíhací Focke-Wulf FW-190 a proudová mašina, tzv. lidovy stíhač, totiž Heinkel He-162 Spatz. Pro mě osobně bylo toto setkání se Spatzem splněním dlouholetého snu.

Nesmírně zajímavými byly i "Hitlerovy zbraně odplaty", létající střela V-1 a raketa V-2. Z pozdější doby je pak k vidění ještě britská podoba rakety Polaris.