Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

VSV Breda | Nizozemsko

První zářijovou sobotu se na nizozemském letišti Breda (EHSE) konal letecký den. Protože jsem tou dobou v Nizozemsku pobýval, přičemž tamní vzdálenosti a síť železniční dopravy dovolují snadné cestování napříč celou zemí, bylo jasné, že si takovou podívanou nenechám v žádném případě ujít.
Velice pěkně se předvedlo nizozemské královské letectvo (Koninklijke Luchtmacht), které ve statických i dynamických ukázkách návštěvníkům prezentovalo transportní vrtulník CH-47D Chinook (D-102), bitevní AH-64DN Apache (Q-05), transportní AS532U2 Cougar (S-453), cvičný vrtulový letoun Pilatus PC-7 Turbo Trainer (L-08) a průlet pětice stíhacích letounů F-16 Fighting Falcon ze základny Volkel.

Značnou část programu tvořila představení akrobatických skupin. Zpoza nizozemských hranic přiletěla předvést své umění dvojice letounů Boeing Stearman PT-17 Kaydet (SE-BOG a N74189) skupiny Breitling Wingwalkers, tedy proslulých dvouplošníků s dívkami na křídlech. Další ze skupin byl nizozemský tým nazvaný Thunder Yaks, tvořený třemi letouny Jakovlev Jak-52 (PH-DTM, PH-DTX a PH-DTY) a jedním akrobatickým speciálem Suchoj Su-29 (PH-KAH). Co se týče akrobatických speciálů, do této kategorie patřil též Pitts S-2B Special (PH-PEP).

Třetí skupinou byl tým nazvaný Fokker Four, jenž se skládá ze čtyř cvičných letounů Fokker S.11 (PH-AFS, PH-HOG, PH-HOK, PH-HOL). Mezi skupiny bychom mohli zařadit i představení druhoválečných stíhacích letounů North American P-51D Mustang (PH-JAT) a Supermarine Spitfire LF Mk.IX (PH-OUQ), kteří nejprve létali společně, načež každý z nich provedl několik samostatných průletů.

Ultralehké stroje italské výroby Blackshape BS-100 Prime svými tvary vyvolávají dojem vysokovýkonné stíhačky. Firma Air Combat Europe proto nabízí možnost vyzkoušet si právě na jejích letadlech (PH-4N4 a PH-4Q1) simulované vzdušné souboje. Když už je řeč o bojových strojích, za pozornost stála Cessna O-2 (N590D), jež má za sebou aktivní účast ve válečném konfliktu ve Vietnamu, takže se jedná o plnokrevného válečného veterána.

Skutečným klenotem byla statická ukázka "létajicího auta" Pal-V One (PH-PAV). I když možná přesnější je označení "vírník uzpůsobený pro jízdu na silnici". Firma Pal-V zároveň vystavila maketu v životní velikosti připravovaného nástupce, který je pojmenován Liberty (svoboda). Mezi skvosty bych osobně zařadil i letoun Stemme S-6 (D-KAIR) ve verzi Ecarys ES15, což je vysoce efektivní platforma pro vzdušný průzkum (ISR mise). Za povšimnutí stojí i dodávka za ocasem letadla, která slouží jako pozemní stanice, do níž se přenáší a zpracovává video pořízené senzory na letadle.

Na letišti Breda, které se původně nazývalo Seppe, se nachází i menší letecké muzeum. V rámci leteckého dne byla většina z exponátů vystavena pod širým nebem, což velmi zpříjemňovalo jejich focení. Některá z letadel se dokonce předvedla i za letu, jako například De Havilland DH.82 Tiger Moth (G-AJHS). Tiger Mothů zde bylo více, jeden s americkou registrací N8233 a jeden s německou D-ELHU.

Milovníky amerických letadel bezesporu potěšily i takové skvosty jako Luscombe 8F Silvaire (N9945C) anebo Cessna 172 (N5708A) první generace, případně Boeing Stearman B75N1 Kaydet (N9912H) pojmenovaný Old Crow. V americkém rejstříku je zapsaná též Cessna 208B Grand Caravan (N102AN), kterou čile využívali parašutisté. Za historický letoun lze jistě prohlásit i stroj Saab 91D Safir (PH-RLD).

Velkému zájmu mezi nizozemskými piloty se dle všeho těší letouny značky Piper. K vidění byly hornoplošníky Piper J-3C-65 Cub (PH-LIK a PH-GEN) a Piper PA-18 Super Cub (PH-KNF, PH-VCY a PH-RED). Z továrny firmy Piper pocházela i letka strojů Piper PA-25 Pawnee.

Podél obou stran dráhy byla ke zhlédnutí bohatá statická ukázka letadel místní letecké školy i přespolních návštěvníků. Pro českého diváka tu byla celá řada velmi exotických strojů. Namátkou General Avia F22C (PH-MRG), Tipsy T.66S Nipper Mk.III (OO-MLD), Robin DR400 (PH-NCD), Pipistrel Virus SW (PH-VIR), Pipistrel Alpha Trainer (PH-4M2).

Dále Slingsby T67M200 Firefly (PH-KAI) či Aquila A210 (G-GAEA). Nechyběly ani běžnější typy jako Tecnam P2010 (G-GAEE), Cirrus SR20 (G-IENN) nebo Piper PA-28 (PH-LAG).

Konečně Cessna 421C Golden Eagle (PH-MRO), Britten-Norman Islander (D-IAEB), Cessna T206H Turbo Stationair (D-EWUP) a DHC-6 Beaver (PH-DHC).

Čtvrtým Jakem 52 byl stroj PH-YAK. Nedaleko vstupu na letiště je vystavený letoun Cap 10B (HB-SAP). Vojáci vystavili taktéž stíhací F-16 (J-248) a na vyhlídky vozil návštěvníky vrtulník Enstrom 480 (PH-PHB). Posledním vrtulníkem leteckého dne byl Eurocopter EC-120B Colibri (PH-ECD).

Z hlediska zajímavosti letadel byl letecký den v Bredě rozhodně vynikající akcí. Jedinou vadou na kráse byl roztodivný prostor letových ukázek. Protože se diváci pohybovali po obou stranách dráhy, neprobíhaly letové ukázky nad ní, ale až za areálem letiště. Kvůli tomu už byla spousta letadel častokrát až absurdně daleko od diváků, nehledě na to, že při létání v relativně malé výšce stroje mizely za nedalekým lesem. Přesto se jednalo o moc pěkný zážitek.