Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Letiště W. A. Mozarta | Salzburg | 1. září 2015

Povinnosti mě zavály do rakouského Salzburgu, který je mezi leteckými nadšenci znám především tím, že zde sídlí flotila letadel létajicích pod hlavičkou firmy Red Bull. Využil jsem proto časného příjezdu do tohoto malebného města, abych si prohlédl zdejší letiště nesoucí jméno neslavnějšího rodáka, totiž Wolfganga Amadea Mozarta, kde se rovněž nachází hangáry skrývající klenoty "rudého býka".

Na druhé straně letiště naproti terminálu se nachází architektonicky velmi zajímavá dvojice staveb. Obě patří firmě Red Bull, přičemž ta větší a známější nese označení Hangár 7, ta menší pak Hangár 8. Zatímco Hangár 7 slouží ke stání letadel a je volně přístupný veřejnosti, na druhé straně stojánky stojící Hangár 8 je veřejnosti nepřístupný a probíhá zde veškerá údržba strojů této firmy. Protože jsou všechny vystavené stroje letuschopné, je každá návštěva Hangáru 7 originální, protože prakticky pokaždé se stane, že některé z letadel se účastní leteckého dne, a tak je počet strojů i jejich uspořádání značně proměnlivé. Během mé návštěvy byl celkový počet vystavených letadel z těch menších, to ale nijak výrazně neubíralo z atraktivity návštěvy tohoto místa. K vidění byla čtveřice proudových Alpha Jetů (OE-FAS, OE-FRB, D-IADM a D-ICDM), vtulníky Bell AH-1 Cobra (N11FX) a Bell 47 (OE-XDM) a mimořádně raritní Bristol 171B Sycamore HR.52 (OE-XSY). Z malých strojů to byl Suchoj Su-29 (N69KL), Piper Pa-18 Super Cub (OE-AFK), Extra 300L (D-EUNA) a Zivko Edge 540 (N541HA). Nechyběl ani nablýskaný druhoválečný bombardér B-25J Mitchell (N6123C).
Tím dost možná nejzajímavějším exponátem je křídlo XC-K2, na kterém v roce 2003 přelétl Felix Baumgartner lamanšský průliv.

Menší počet v hangáru přítomných strojů kompenzovala do jisté míry přítomnost závodních speciálů účastnících se závodů Red Bull Air Race, které se jen o pár dní později konaly v rakouském Spielbergu. K vidění byly stroje Zivko Edge 540 Francoise le Vota (N822MG), Nicolase Ivanoffa (N4767) a Kirbyho Chamblisse (N14KN) a letoun MXS Matta Halla (VH-CQE). Taktéž vrtulník Eurocopter EC 135 (OE-XFB). Kromě toho stály na venkovní ploše historické kousky v podobě strojů Dornier, jmenovitě Dornier Do-27 (D-EKUI) a létajicí člun Dornier Do-24ATT (D-CIDO). Ten druhý podstupoval opravu po tom, co na leteckém dni Scalaria Air Challenge na jezeře Wolfgangsee utrpěl během přistání poškození o potopený kmen stromu. Větší část letadel na stojánce bylo bohužel možné fotit pouze přes sklo hangáru. V protějším Hangáru 8 se nacházela větší část strojů z flotily Red Bullu, včetně bizjetů Cessna 560 (OE-GDM) a Falcon 900EX (OE-IDM).

Návštěva Hangáru 7 zanechá v návštěvníkovi silný dojem. Ať už svojí působivou architekturou, příjemnou a nevtíravou hudbou, která se prostorem rozlíná, nebo (a to zejména) neuvěřitelnou čistotou všech prostor. Na strojích nenajdete ani snítko prachu, z podlahy by se dalo jíst, jak je čistá. Všechno se dokonale leskne. A nakonec leckoho potěší i vystavené vozy Formule.