Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Den otevřených dveří | Luhačovice

Když v roce 2009 došlo ke zrušení letiště v Holešově kvůli výstavbě průmyslové zóny, ocitli se členové místního Aeroklubu bez prostor, kde by se mohli věnovat svému koníčku. Následovalo proto roztříštění klubu, kdy se jednotliví členové přesunuli na blízká či vzdálenější letiště v okolí, jako například do Kyjova anebo Štípy u Zlína. Hluboko zakořeněný vztah k vlastnímu letišti v nich ale nadále přežíval, a tak započala dlouholetá snaha o vybudování letiště zcela nového. Podařilo se získat pozemek na kopci mezi obcemi Biskupice a Luhačovice, kde se již nacházela asfaltová dráha známá pod označením ULBISK. V její těsné blízkosti zbudovali původem holešovičtí aeroklubáci novou travnatou plochu (LKLUHA), u níž vystavěli i bohaté zázemí včetně řídicí věže a rozměrného hangáru. Při příležitosti zahájení oficiálního provozu na tomto letišti zde uspořídali v sobotu 24. června Den otevřených dveří, u čehož jsem nemohl chybět. Už jen proto, že zde má domov Zlín Z-37 Čmelák (OM-DJW), jehož pilot ve vzduchu předvádí opravdová kouzla.

Opravdu nádherným kouskem byl Piper L-18C (D-EBYX), stejně tak akrobatický speciál Christen Eagle II (OE-ATH) Tomáše Juříka. Jediným vrtulníkem na sletu se stal Robinson R-44 (OK-PZK), jehož nátěr se evidentně inspiroval u policejních vrtulníků.

Příznivé podmínky využil k letu větroň Standard Cirrus (OK-0784), který na několik hodin zmizel v termických proudech. Příjemné bylo, že se na Dni otevřených dveří sešla široká paleta rozmanitých strojů, od rozšířených strojů Cessna 172 (OK-DKK), přes stále zřídka vídané stroje Scout (OK-QUR 52) české firmy Kubíček Aircraft, až po osvědčené dříče jako jsou letouny Zlín Z-43 (OK-DOG). Nechyběly však ani letouny jako Samba XXL (OK-KUA 08) anebo Piper PA-28 (OK-VRK).

Největším letadlem, které se na luhačovickém letišti v sobotu ukázalo, byla turbovrtulová Cessna 208B Caravan (OK-LOM) hradecké společnosti Delta System Air. Potěšil rovněž novotou zářící Bristell LSA (OK-WAR 17), Evektor SportStar RTC (OK-MOA) či Jihlavan Skyleader 400 (OK-VUU 86).

Z Aeroklubu Bratislava přiletěla čtyřčlenná výprava ve složení L-40 Meta Sokol (OM-AFA), Zlín Z-43 (OM-DOR), Zlín Z-142 (OM-NNR) a L-13SE Vivat (OM-8116). Posádka letounu TL-2000 Sting (OK-MUA 75) si z návštěvy pravděpodobně odvezla pěkné video. V hangáru bylo k vidění několik větroňů, mezi nimi například motorizovaný větroň Arcus M (OK-2969).

Pro člověka, který tráví většinu času v ploché jihomoravské krajině, je luhačovické letiště více než osvěžujícím místem. Kopcovitý Zlínský kraj nabízí mimořádně pěkné pohledy, což je na fotografiích doufám vidět. Letiště Luhačovice se jistě stane zajímavou zastávkou i pro piloty, neboť díky své poloze na vrcholu kopce, kdy není z jednoho konce dráhy vidět na druhý, nabízí nevšední zážitky při vzletu i přistání. Těším se tedy na další akce, které se zde v budoucnu uskuteční.