Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Florida Keys | Florida

Na jižním konci Floridy nalezneme skupinu více než tisíce ostrovů, z nichž velká část je spojena s pevninou prostřednictvím silnice US 1. Každý z ostrovů má jméno, jehož součástí je slovo Key. Odtud má tato oblast název Florida Keys. A má toho hodně co nabídnout, takže si zde na své přijdou i letečtí nadšenci.

Muzeum EAA, Marathon

Malé, ale milé muzeum se nachází na letišti Florida Keys Marathon (KMTH/MTH). Provozuje jej pobočka EAA (Experimental Aircraft Association), což je zhruba americká obdoba české Letecké amatérské asociace. Při vstupu nejprve člověk projde malou předsíní, jejíž zdi jsou plné fotografií a plakátů s leteckou tématikou, k vidění jsou desítky modelů a drobnějšího leteckého vybavení. Následuje hangár, v němž největší plochu zabírá letoun Beech C-45G Expeditor (N7694C) pojmenovaný Latitude Dancer. Jedná se o vojenskou verzi stroje Beechcraft Model 18 známého též jako Twin Beech. Rovněž je zde blíže neidentifikovatelný stroj, který slouží dětem k obeznámení se s letadly. Zdejší pobočka EAA totiž pořádá pravidelné popularizační akce, kdy se děti mohou zdarma proletět letadlem a dozvědět se o létání cokoli je zajímá. Na ploše vedle hangáru je Cessna 172 (bez reálné identifikace) v podobě vojenské verze Cessna T-41 Mescalero. Dominantou tu je známá Dakota, v tomto případě však jde o verzi Douglas C-53 Skytrooper, což je vojenská výsadkářská verze, která se od rozšířenějších C-47 Skytrain liší především absencí nákladních vrat na boku trupu. Tento konkrétní letoun (N763A) byl vyroben v roce 1942 a nese barvy společnosti Ozark Air Lines. Během své dlouhé kariéry nesl letoun na své palubě mnoho lidí, mezi nimi například oskarovou herečku Grace Kelly, která se později stala monackou kněžnou.

Overseas Aero Tours, Marathon

Zážitkem, který si lze v Marathonu jen stěží odpustit, je vyhlídkový let v historickém dvojplošníku Waco UPF-7 (N20973), který nabízí podnik Overseas Aero Tours. Letoun byl vyroben v roce 1940, takže se jedná o opravdového veterána.
Půvab symfonie hvězdicového motoru společně s otevřenou kabinou a překrásným počasím lze jen stěží popsat. Vyhlídka vedla jak nad ostrovy, na nichž se město Marathon rozkládá, tak i nad slavný Sedmimílový most (dlouhý 10 931 metrů). I když se nemusí dvojplošník jevit kvůli omezené viditelnosti jako úplně ideální stroj pro vyhlídky, opak byl pravdou. Lepší let letadlem jsem ještě nezažil.

Samozřejmě jsem nemohl nevyfotit úchvatné Waco i na zemi v celé jeho kráse. Na stojánkách byla dále k vidění letadla Arion Lightning LS-1 (N103SN), Fessenden Seatura JF-101 (N139JF), Mooney M20M Bravo (N369GP), Rutan Long-EZ (N978JW), Cessna 182C Skylane (N8560T), Cessna 177B Cardinal (N34771) a Cessna 208B Grand Caravan (N792FE) FedExu.

Cudjoe Key Air Force Station

Zřídka vídanou kuriozitu nabízí ostrov Cudjoe Key, kde se nachází Cudjoe Key Air Force Station. Ta zde již od roku 1973 používá upoutané balóny (ve tvaru vzducholodí), kterým místní neřeknou jinak než Fat Albert (tlustý Albert). Tyto balóny nesou ve spodní části gondolu s radarem, který umožňuje sledovat dění v malých výškách a rovněž na moři až do vzdálenosti 400 km. Základna disponuje dvěma vypouštěcími platformami, přístup k nim je ale z pochopitelných důvodů nemožný, neboť se jedná o střežený vojenský prostor. Snímky proto bylo možné pořídit jen z poměrně velké vzdálenosti. Pro zajímavost, cesta, která k letecké základně vede, se jmenuje Blimp Road (silnice vzducholodí).

Sugar Loaf Shores Airport

Hned na vedlejším ostrově Sugarloaf Key se nachází letiště Sugar Loaf Shores (7FA1), které si svých pět minut slávy užilo ve filmu Povolení zabíjet s tajným agentem 007 Jamesem Bondem, jehož tentokrát ztvárnil Timothy Dalton. V úvodní scéně na dráze, která má orientaci 10/28 a délku 823 metrů, přistál proudový Learjet 35, v dalších minutách se zde odehrálo několik přestřelek a účinkovalo pár dalších letadel.
V současnosti zde funguje parašutistické centrum a k vidění je několik menších letadel. Jmenovitě Cessna 182D Skylane (N8984X), Cessna 210 Centurion (N8410Z), Piper 28 (N43438), Cessna 182T Skylane (N1756V) a Cessna 150E (N2529J).

Conch Republic Air Force, Key West

Na samém konci silnice US 1 (anebo jejím začátku, záleží na úhlu pohledu) nalezneme ostrov Key West se stejnojmenným městem. Key West je však znám v recesistických kruzích spíše coby Lasturová republika (Conch Republic). Zdejší obyvatelé se v dřívějších letech nezřídka živili pašeráctvím, což se příliš nelíbilo vládě Spojených států. V roce 1982 proto nechal prezident Reagan zřídit kontroly na silnici US 1 spojující ostrovy s americkou pevninou, což se výrazně negativně projevilo na turistickém ruchu na ostrovech. Obyvatelé Key Westu proto jako projev vzdoru (s neoddělitelným nádechem humoru) vyhlásili vlastní republiku zvanou Lasturová (Conch). A protože by žádnému státu nemělo chybět letectvo, založili jej i zde. Dodnes se o něj na letišti Key West (KEYW/EYW) stará rodina Cabanasů, v jejichž flotile nalezneme i dvojplošník Waco UPF-7 (N39721) vyrobený v roce 1942.

Naprosto chápu, proč piloti, kteří vyrostli na otevřených kokpitech, odmítali příchod zakrytých kabin. Tohle je úplně jiný svět. Nemohl jsem se nabažit toho, že se stačilo jen malinko vyklonit zpoza čelního štítku, a byla cítit líbezná vůně spáleného paliva. Trasa letu vedla přes samotný Key West, nad několik menších soukromých ostrovů a taktéž nad pár mořských útesů. Pořídil jsem i krátké video z letu nad jižním okrajem Key Westu.
Po přistání jsem si ještě prohlédl hangár, kde byl k vidění akrobatický Pitts S-2 (N31TA), překrásný Stearman 4 CM-1 Junior Speedmail (N488W) z roku 1931, Piper J3L Cub (N38159) z roku 1941, North American SNJ-5C Texan (N5632F) a mezi tím vším supermoderní bizjet Cessna 550 (N123TL).

Antonov An-24RV Cubana, Key West

Na Floridě je k vidění možná až překvapivě hodně letadel sovětské výroby. Je to dáno tím, že tato část USA je přece jen blízko státům Střední a Jižní Ameriky, které byly pod vlivem Sovětského svazu. Do Států se pak letadla z těchto zemí dostávala nejrůznějšími způsoby, velmi často prostřednictvím únosů. Tak tomu bylo i v případě letounu Antonov An-24RV (CU-T1294) kubánské společnosti Cubana, který stojí odstavený v rohu letiště Key West. V pondělí 31. března 2003 tento letoun letěl na pravidelném letu z kubánského ostrova Isla de la Juventud do Havany, když jeden z cestujících začal vyhrožovat odpálením granátů, kterými se oháněl, a požadoval letět do USA. Letadlo přesto přistálo v Havaně, kde mu bylo doplněno palivo a únosce propustil několik rukojmích. Následně Antonov opět vzlétl a zamířil k Floridě. Zhruba 55 km od Key Westu jej dostihla dvojice amerických stíhacích strojů F-16, načež letoun v jejich doprovodu pokračoval na letiště v Key Westu, kde i přistál. Krátce poté na palubu vtrhla zásahová jednotka a únosce zadržela. Ukázalo se, že granáty byly keramickými atrapami. USA letoun zabavily a následně se jej pokusily vydražit v aukcích, ovšem bezúspěšně. An-24 proto chátrá na letišti v Key Westu a do vzduchu se již zcela jistě nepodívá.

Rodiště Pan American, Key West

K Floridě neodmyslitelně patří letecká společnost Pan American Airways známá coby Pan Am. Její počátky se vážou právě k městu Key West a dodnes zde nalezneme dům, v němž měl Juan Trippe, jenž aerolinky v roce 1927 založil, svoji první kancelář. Na štítu budovy to připomíná cedule, která však bohužel v době mé návštěvy byla sejmuta, protože prochází renovací, neboť za dlouhá léta se na jejím stavu podepsalo počasí. Musel jsem si proto vystačit s fotografiemi samotného domu, v němž v současnosti sídlí restaurace Kelly's Caribbean Bar Grill & Brewery. Odkaz společnosti Pan Am připomíná alespoň interiér s několika dobovými fotografiemi a dokumenty.