Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Letiště Kendall-Tamiami Executive | 5. 2. 2014

Stát Florida je díky svému příznivému klimatu více než vhodným místem pro létání. Svědčí o tom ve výsledku i to, že o letiště tu člověk zakopává téměř na každém kroku. Mně se poštěstilo zakopnout o letiště ležící v okrese Miami, které nese název Kendall-Tamiami Executive. Jde na americké poměry o relativně malé letiště, které slouží primárně pro letadla všeobecného letectví, takže tu operuje poměrně dost leteckých škol. Vzhledem k mé slabosti pro letecká muzea mě na tomto místě ale nejvíc lákalo muzeum nazvané Wings Over Miami (Křídla nad Miami). Shodou náhod byl den mé návštěvy i dnem příletu trojice druhoválečných letadel v rámci turné nazvané Wings of Freedom (Křídla svobody), což byla událost více než vítaná. Na letišti jsem strávil celý den, přičemž jsem se snažil vše náležitě zdokumentovat. Výsledek je tedy zde.

Památník kubánským pilotům

Před samotným muzeem se nachází památník věnovaný kubánským pilotům, kteří padli během invaze v Zátoce sviní roku 1961. Na kubánské vlajce, která je vytvořena z barevných dlažebních kostek, tu stojí bombardovací letoun Douglas B-26B Invader. Ten má podobu stroje trupového čísla 931, který se invaze zúčastnil.

Muzeum Wing over Miami

Samotné muzeum je hodně malé. A striktně vzato nejde ani tak moc o muzeum jako spíše o "za poplatek průchozí hangár", protože muzejní exponát je tu vlastně jen jeden, na druhou stranu nesmírně krásný, protože jde o Grumman F-14D Tomcat, trupového čísla AJ-100. Ostatní stroje jsou rovněž moc pěkné, nicméně se jedná buď o letadla, která tu hangárují, přičemž s nimi jejich majitelé vcelku běžně létají, anebo o letadla, která tu podstupují revizi. V žádném případě to ale muzeu neubírá nic ze zajímavosti. V hangáru se tedy kromě Tomcatu nachází dále North American AT-6D Texan vyrobený v roce 1944 (registrace N42897), Vans RV-6 pojmenovaný Mariah (registrace N767DC), Ryan PT-22 Recruit vyrobený v roce 1942 (registrace N56047), Beechcraft T-34B Mentor vyrobený v roce 1976 (registrace N6KM), dvouplošný Waco UPF-7 z roku 1942 (registrace NC39754), Bellanca 8KCAB Decathlon vyrobený v roce 1973 (reistrace N86573) a dále zajímavý Nanchang CJ-6A pojmenovaný Sax Machine z roku 1972 (registrace N92863). Je tu také Beechcraft V35B Bonanza z roku 1978 (registrace N675BW), Cessna 177RG z roku 1976 (registrace N86SF) či kluzák Schweizer SGS 1-26C vyrobený v roce 1976 (registrace N10374).
Na venkovní ploše ještě stojí PBY-5A Super Catalina vyrobená roku 1943 (registrace N287). Lze říci, že co muzeum ztrácí na kvantitě strojů, to dohání kvalitou těch vystavených.

Wings of Freedom Tour

Kromě návštěvy muzea byl ale na programu i další letecký zážitek. Americká nadace Collings Foundation, která provozuje značné množství historických letadel, totiž každoročně pořádá takzvanou Wings of Freedom Tour, kdy s pár svými stroji navštěvuje letiště po celých Spojených státech. V tomto případě se turné účastnily bombardéry Boeing B-17G Flying Fortress a Consolidated B-24J Liberator a stíhací North American TP-51C Mustang. Po prohlídce muzea tedy zbývalo již jen počkat na jejich přílet. Ten se ale oproti plánu dost výrazně opozdil. Jako první z trojice horečně vyhlížených letadel přilétla se zhruba hodinovým zpožděním Létajicí pevnost. Šlo o stroj registrace NL93012 a pojmenovaný Nine-O-Nine. Po přistání a zarolování na stojánku byla volně přístupná k zevrubné prohlídce interiéru.

O další hodinu později přistál Mustang, registrace NL251MX a pojmenovaný Betty Jane, který na své palubě přivezl i 91letého veterána, který se s Mustangem zúčastnil bojů nad Evropou.

S blížícím se západem slunce již všichni napjatě čekali na přílet posledního člena turné, totiž stroje B-24J Liberator, který nese registraci NX224J a je pojmenovaný Witchcraft. Naneštěstí z důvodu pozdního příletu posádka neumožnila kompletní prohlídku celého stroje, takže návštěva interiéru byla omezena jen na prohlédnutí pumovnice. I tak ale šlo o neobyčejně působivý zážitek. Čekání se v každém případě ohromně vyplatilo.

Kendall-Tamiami stojánky

Cestou k muzeu se nabízí i možnost vyfotografovat několik odstavených strojů. To je možnost, které nelze odolat, takže jsem nafotil ještě dvojici letadel BAe Jetstream 41, která dříve létala u venezuelské společnosti Venezolana. Letadla stále nesou venezuelské registrace, konkrétně YV293T a YV270T. V jejich společnosti ještě stála Cessna 414 registrace N1114Q.