Jets over Czech | Budkovice u Ivančic

Na modelářském letišti Czech Heaven v Budkovicích u Ivančic se již bezmála dekádu koná letecký den nazvaný Jets Over Czech. Jak název napovídá, jedná se o setkání modelářů, kteří létají s modely poháněnými proudovým motorem. Ze všech leteckých dní, které zde v průběhu roku pořádají, je tento tím jednoznačně divácky nejatraktivnějším.
Z palety přítomných modelů se zdálo, že nejoblíbenější předlohou pro makety je letoun Aero L-39 Albatros. Těch se v průběhu dne předvedlo totiž hned několik.

Letadla americké výroby zastupovaly modely strojů A-10 Thunderbolt II, překrásně zpracovaný F-5E Tiger v barvách takzvané agresorské letky amerického námořnictva či F-16 Barak izraelského letectva.

Makety letadel L-39 Albatros byly skutečně početné. Neméně zajímavé však byly i makety letounů Saab J35Ö Draken ve výročním zbarvení rakouského letectva či Hawker Hunter nesoucí elegantní zbarvení stroje G-PSST. Modely bez nějaké reálné předlohy byly Scorpion a Wizard.

Se svojí předlohou si nic nezadal model letounu BAe Hawk v barvách britské akrobatické skupiny Red Arrows, jenž byl vybaven i kouřovým systémem. Relativně nenápadným modelem byl MiG-15, na němž je unikátní to, že byl vytištěn na 3D tiskárně.

O vyhlídkové lety se staral vrtulník Robinson R-44 (OK-STE) firmy Mado Air sídlící na brněnském letišti. Do letošního roku sloužilo budkovické letiště primárně modelářům, avšak před necelým měsícem byla na jižní straně letiště slavnostně zprovozněna nová travnatá vzletová a přistávací dráha určená pro sportovní létajicí zařízení a další letadla. Letiště je tak nově na mapách pro piloty vedeno jako LKBUD.

Ohromně mě zaujala výstava historických vozidel, mezi nimiž se nacházel skvost, který svými tvary vyvolával nadšení i mezi leteckými příznivci. Jednalo se o typickou "Ameriku", automobil Cadillac Sedan de Ville z roku 1959. Designéři tohoto více než dva metry širokého a bezmála šest metrů dlouhého monstra se zcela zjevně inspirovali v letectví, neboť zejména zadní část vozu svými tvary letadla velmi připomíná. Uhrančivý byl automobil ale ze všech úhlů, množství detailů bylo neskutečné. Za zmínku stojí rovněž sovětský motocykl Dněpr MT-10-36.