Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Helicopter Show | Hradec Králové

V Hradci Králové se v sobotu 12. května konal již 17. ročník leteckého dne zvaného Helicopter Show, přičemž od mé poslední návštěvy zde uplynulo dlouhých sedm let, rozhodl jsem se do východních Čech opět podniknout výlet. Jak už název prozrazuje, letecký den je postavený na vrtulnících. V tomto ohledu se jedná o velice unikátní akci, kde si na své ale přijdou nejen příznivci vrtulníků.
Ve vzduchu své letové vlastnosti představila široká paleta typů, EC135 (OK-DSA, OK-DSD, OK-DSE), AS355N Ecureuil (OK-DSN) anebo třeba MBB BÖ-105CBS-4 (OK-AAA), který původně létal u policejní letky.

Jedním z hlavních taháků byla ukázka historického vrtulníku Bristol 171 Sycamore (OE-XSY) ze stáje rakouských Flying Bulls. Nezapomenutelným je především zvuk tohoto stroje. Slast pro uši. A k nezastavení byly vrtulníky Robinson R-44 (OK-SCI) a Eurocopter EC120 Colibri (OK-BST), které létaly vyhlídky.

Popularitu si u nás získávají vrtulníky Enstrom, které byly k vidění jak ve verzi 480B (OK-ENG a OK-ENS), tak 280FX (OK-EFX). Eleganci vyzařoval Bell 427 (OK-ERP).

Mezi menší typy patří vrtulníky amerického výrobce Robinson, ať už se jedná o dvoumístné R-22 (OK-HYZ) či čtyřmístné R-44 (OK-ZIO). Velikostí se ale nepyšní ani Schweizer 300 (OK-ASS) nebo Heli-Sport CH-77 Ranabot (OK-UHA 66). Výrazně větší je AgustaWestland AW-119 (OK-MAC).

Nezanedbatelnou účast měla Armáda České republiky. Ta předvedla jak typ Mil Mi-2 (0718), který nezadržitelně spěje ke konci své služby u Centra leteckého výcviku v Pardubicích, tak zbrusu nový typ Enstrom 480B, který jej nahradí. Vystavený exemplář byl vůbec první, který CLV převzalo, nesl ještě americkou tovární poznávací značku N829JK. K vidění byly všechny ostatní typy vrtulníků sloužící v českém letectvu, W-3A Sokol (0713), Mil Mi-17 (0825), Mil Mi-171Š (9825) a Mil Mi-24V (3369). Vojenským účastníkem byl i vrtulník Westland Sea King Mk.41 (89+51) německého námořnictva.

Pomyslným vrcholem byl hromadný let skupiny 13 vrtulníků. Mezi letadla s rotující nosnou plochou spadal taktéž vírník Magni Gyro M14 (OK-NWA 07). Zkrátka ale samozřejmě nepřišli ani příznivci letounů, tedy letadel s pevnými nosnými plochami. Velice pěkným strojem je TL Ultralight Stream (OK-UUA 99), který jde ve šlépějích stále populárnějších ultralehkých letadel s tandemově uspořádánými sedadly. S ultralajty přiletěli i někteří návštěvníci, například se strojem Evektor EV-97 Eurostar (OK-GUR 45) a Kappa KP2U Sova (OK-GUU 02).

Nečekanou mrštnosít se vyznačoval Zlín Z-326M (OK-OTP), vlekal Maule M-7 (OK-JAA), akrobacii prováděl Jan Rozlivka na větroni Swift S-1 (OK-2151), Jan Adamec předvedl Piper PA-18-150 Super Cub (OK-CHT), poměrně netradiční skupinu předvedla trojice letounů Cessna 208B Grand Caravan (OK-LOM, OK-LOK a OK-CZG) a v početné statické ukázce byl k prohlédnutí například stroj Socata TBM700 (D-FJNU).

A nakonec nemohli chybět ani dva v současnosti nejpopulárnější čeští piloti - Martin Šonka a Petr Kopfstein. Oba předvedli excelentní akrobatickou sestavu, Šonka na svém speciálu Extra 300SR (OK-SON), Kopfstein na Extra 330SC (OK-KOP).

Letovému programu nelze nic vytknout. Jedna ukázka střídala druhou, plynulost dění nenarušovaly žádné prodlevy, po této stránce byla Helicopter Show velice vydařená. Co se ale naopak nepovedlo vůbec, byla organizace parkování. Příjezd ještě jakž takž proběhl bez výrazného zdržení, ale odjezd byl již katastrofický. Do příštího roku tedy mají organizátoři ještě na čem zapracovat. Pokud se jim ale podaří zvládnout i toto, pak již nepůjde vytknout vůbec nic.