Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Heldair | Nizozemsko

V roce 2017 oslavilo nizozemské námořní letectvo (Marine Luchtvaartdienst) rovných 100 let od svého oficiálního založení, což si vyloženě říkalo o důstojné připomenutí ve formě leteckého dne. Ten se uskutečnil v sobotu 16. září nedaleko města Den Helder v provincii Severní Holandsko na letišti De Kooy, které slouží jak pro civilní provoz, tak je i základnou námořních vrtulníků NH90.
Jak se tedy dalo čekat, hlavní část leteckého dne byla v režii vrtulníků. Což ale bylo více než potěšující, už jen proto, že NH90 je vizuálně velmi zdařilý stroj. Námořní letectvo tak předvedlo tento typ ve statické (N102) i dynamické ukázce (N324 a N233). Již vyřazené stroje jsou umístěny v prostorách základny, konkrétně se jedná o vrtulník Bell UH-1 (220) a letoun Lockheed SP-2H Neptune (216).

Nechybělo letectvo s vrtulníky AH-64DN Apache (Q-30), CH-47D Chinook (D-664) a AS532U2 Cougar (S-441) ze základny Gilze-Rijen a cvičným turbovrtulovým letounem Pilatus PC-7 (L-01) ze základny Woensdrecht.

Z kulturně i geograficky blízké Belgie dorazily vrtulníky NH90 (RN-04), Agusta A109BA (H-45) a Aerospatiele SA316B Alouette III (M-3). Se stejným typem přilétlo také rakouské letectvo (3E-KI).

Účast Belgie byla celkově dost bohatá, neboť se předvedla i vojenská akrobatická skupina Red Devils na letounech SIAI Marchetti SF260 (ST-06, ST-22, ST-34, ST-36).

Ze sousedního Německa přilétly námořní vrtulníky Westland Super Lynx Mk.88A (83+06) a Westland Sea King Mk.41 (89+55). Německému námořnictvu patřil také Eurocopter EC135P2+ (D-HDDL). Návštěvníci zde měli rovněž jednu z posledních šancí spatřit transportní letoun Transall C-160D (51+05). K Německu odkazoval i Antonov An-2T (D-FONL) v barvách aerolinky Deutsche Lufthansa.

Z britských ostrovů dorazily opravdové skvosty. Především vrtulníky AgustaWestland AW159 Wildcat HMA2 (ZZ376, ZZ377) a AgustaWestland AW101 Merlin HM.1 (ZH861), který působí z paluby fregaty HMS St Albans. A dále pak turbovrtulové cvičné letouny Short Tucano T1 (ZF377 a ZF378), přičemž druhý z nich nesl barvy připomínající Spitfire.

Válečné stroje zastupoval stíhací North American P-51D Mustang (PH-PSI) "Damn Yankee", který se zapojil i do konce druhé světové války. Pozorovací Cessna O-2 (N590D) absolvovala tři roky nasazení během konfliktu ve Vietnamu. Piper L-21B Super Cub (PH-ENJ) sice nikde neválčil, ale službu u amerického letectva si odbyl taktéž.

Dvoumotorový Beech D-18S (PH-KHV) zalétal pěknou společnou ukázku s letounem Noorduyn Harvard Mk.II (PH-IIB). Jinou stránku historie létání v Nizozemsku přiblížil Saab 91D Safir (PH-RLA).

Historické letouny připomínal dále De Havilland DHC-1 Chipmunk (G-BWTG) a proudový Fouga CM-170R-1 Magister (F-GLHF). Naproti tomu moderní svět létání představoval akrobatický Pitts S-2B Special (PH-PEP) a cvičný letoun Aquila A.210 (PH-DHA).

Díky své poloze prakticky na dohled od Severního moře je letiště De Kooy využívané pro obsluhu těžebních plošin. Pravidelnou dopravu mezi pevninou a plošinami provozují dvě společnosti, CHC Helicopters a Noordzee Helikopters. První z nich je charakteristická červenými vrtulníky AgustaWestland AW139. Na letištní ploše se nacházely stroje jak nizozemské (PH-EUE, PH-EUF, PH-EUH, PH-IEH, PH-SHP, PH-SHK), tak britské pobočky (G-SNSB, G-SNSH). Zpřístupněný byl i hangár s možností nahlédnout do útrob vrtulníků. Druhá společnost je zase typická žlutými vrtulníky, konkrétně typy AS365 Dauphin (OO-NHV a OO-NHX), které slouží taktéž pro záchranné práce pobřežní stráže, a poměrně málo vídaným H175 (OO-NHU). Z Dánska přiletěl vrtulník AgustaWestland AW139 (OY-HVB) společnosti Bel Air Aviation, který létá k tamním plošinám.

Chybět nemohla v Nizozemsku populární skupina Fokker Four s letouny Fokker S.11 (PH-AFS, PH-HOG, PH-HOK, PH-HOL).

Závěr celého leteckého dne patřil české akrobatické skupině Flying Bulls na letounech XtremeAir XA-42 (OK-FBA, OK-FBB, OK-FBC a OK-FBD). Pohled na jejich precizní slétanost mě samozřejmě více než potěšil. Před nimi ještě vystoupila skupina Thunder Yaks na třech letounech Jakovlev Jak-52 (PH-DTX, PH-DTY, PH-YAX) a Suchoj Su-29 (PH-KAH).

Heldair byl naprosto excelentně zvládnutým leteckým dnem, jemuž přálo i jinak spíše proměnlivé až deštivé nizozemské podzimní počasí.