Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Den otevřených dveří | Vyškov

V sobotu 10. září ráno jsem před sebou měl těžké rozhodování. Souběžně se totiž konaly letecké akce v Medlánkách, Vyškově, Kyjově a Jihlavě. Nakonec jsem si nechal medlánecký Oldtimer víkend na neděli a vydal se do Vyškova, kde se mi v dřívějšku velice líbilo a který sliboval vynikající program. A vůbec jsem nelitoval.

Nejvíce mě lákala ukázka českého akrobatického pilota Marka Hyky, který létá na elegantním akrobatickém speciálu Sbach 300 (D-ESXA). Podívaná to byla skutečně překrásná, letový projev byl velmi dynamický a rázný, obzvlášť efektní byly kouřové efekty, které měly oproti jiným letounům dost "hutnější" vyznění. Po ukázce Marek Hyka ochotně zapózoval fotografům.

Bohatou účast měli vojáci, kteří předvedli na zemi i ve vzduchu vrtulník Mi-171Š (9844). Díky souběžným oslavám ve vyškovských kasárnách se na průletu ukázal i druhý Mi-171Š (9806), stejně tak i dvojice JAS-39 Gripen.

S ukázkami vrtulníků navázal v Brně dobře známý pilot Petr Handlíř, který velice hezky předvedl Bell 206 Jet Ranger (OK-FEN) a Robinson R44 (OK-EIN).

V programu se dále předvedl například letoun SportCruiser (OM-SCA), Zlín Z-50M (OK-TRM) či historický stroj Robertson B1-RD přezdívaný Čarodějnice (OK-ZUD 12).

Nechyběly ani Zlíny Z-226MS (OK-MPG) a Z-526F (OK-CRS) a vírníky, například Autogyro Cavalon (OK-SWC 10) či motorový paraglide.

Bezpočet vyhlídek uskutečnily letouny firmy Elmontex, jmenovitě Antonov An-2 (OK-GIC, která dlouhá léta sloužila v Brně), Cessna 172 (OK-ELP a OK-ELU) a Cessna 303 Crusader (OK-ELO).

Svézt se bylo možné taktéž ve větroních DG-500 (OK-2961) a DG-1000 (OK-1066). Na statické ukázce se předvedl překrásně zrekonstruovaný letoun Zlín Z-381 (OK-BSA) a také Diamond DA-40 (OM-SCB).

Den otevřených dveří se nevztahoval pouze na letiště, ale i na přilehlé letecké muzeum. Ani to jsem pochopitelně nemohl vynechat, i když tentokrát se hlavními objekty mého zájmu staly bezpilotní letouny, jež jsou zde přítomny v hojném počtu. K vidění jsou české bezpilotní prostředky Sojka a sovětské VR-3 Rejs (Tupolev Tu-143).
Co se týče letounů Sojka, k vidění jsou hned tři exempláře. Dva mají podobu létajicích terčů Sojka E80 VM, které ale ve skutečnosti k danému účelu nesloužily a fungovaly jako platformy pro zkoušky autopilotů a dalších systémů. Třetím exemplářem je Sojka II, což je již ryze průzkumná varianta. V případě tohoto vyškovského exponátu se s největší pravděpodobností jedná o složeninu ze dvou různých kusů, neboť stroj nese na trupu evidenční číslo 202, zatímco na ocasních plochách 101.
Sovětský bezpilotní prostředek Tupolev Tu-143 u nás známý pod označením VR-3 Rejs je ve Vyškově v počtu čtyř kusů. Jeden se nachází volně vystavený, dva na korbě automobilového přepravníku BAZ 135 TMZ určeného pro transport těchto strojů, a jeden v útrobách vypouštěcího zařízení BAZ 135 SPU. Příznivci bezpilotního letectví si tak ve Vyškově přijdou rozhodně na své.