Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Den otevřených dveří | Čáslav

Teprve potřetí jsem zavítal na Den otevřených dveří v Čáslavi. Poprvé tomu bylo v roce 2005, kdy byl DOD rozloučením s letouny MiG-21 ve službách AČR. Podruhé pak v roce 2007. Po desetileté pauze jsem naznal, že by stálo zato se zajet do Středočeského kraje opět podívat. Nedbaje nepříliš povzbudivé předpovědi počasí jsme tedy v sobotu 20. května 2017 stanuli na ploše čáslavské letecké základny. A jak se velice záhy ukázalo, rozhodnutí DOD navštívit bylo znamenité.
Hlavním tahákem akce bylo představení českého bitevního letounu Aero L-159 ALCA (trupového čísla 6053) ve speciálním zbarvení, jež připomíná druhoválečný britský stíhací letoun Supermarine Spitfire československého stíhacího esa Františka Peřiny. Realizace nápadu se skutečně povedla, na letadlo je radost pohledět. K dokreslení atmosféry přispívala maketa Spitfiru v podání jihlavského Czech Spitfire Clubu.

K vidění byly taktéž Alcy v klasickém zbarvení (6059), a to i v částečně rozebraném stavu (6065). Československé piloty působící za druhé světové války v Británii připomínal i letoun de Havilland DH.82 Tiger Moth (G-ANFP), na němž ve službách RAF cvičilo nemálo našich letců. Pro tento konkrétní stroj bylo předvedení v Čáslavi českou premiérou, neboť jeho majitel Richard Santus jej do České republiky přelétl teprve na začátku tohoto roku.

O zahájení bloku letových ukázek se postarala skupina složená z letounů MiG-15UTI (OK-UTI), JAS-39 Gripen a L-159 ALCA.

Kromě nadzvukových Gripenů se předvedly i vrtulníky Mil Mi-171Š a Mil Mi-24.

Hvězdou letového programu se bezpochyby stala švýcarská akrobatická skupina Patrouille Suisse, jež létá na nadzvukových letounech Northrop F-5E Tiger II. Jednalo se o její českou premiéru, která byla navíc ozvláštněna tím, že se nad čáslavským letištěm předvedla v neobvyklé čtyřčlenné formaci. Druhou z akrobatických skupin byla česká Flying Bull Aerobatic Team na akrobatických speciálech XtremeAir XA-42.

Obdobně působivé byly i sólové ukázky belgického letounu F-16 Fighting Falcon a českého akrobatického pilota Martina Šonky na stroji Extra 300 (OK-SON). Vskutku nevídanou ukázkou bylo předvedení bezpilotních letadel Miss Tractor (OK-X032X a OK-X033D) z produkce Vojenského technického ústavu, jež se používají k vlekání rukávových terčů pro nácvik střeleb.

Elegantní polétání předvedl Piper Super Cub (OK-CHT) z Chotěboře. Bohatá byla rovněž statická ukázka, která čítala i stroje zahraničních armád, německý Eurofighter Typhoon (30+39) a Panavia Tornado (45+59), polskou F-16 (4084) či francouzský Alpha Jet (E 116).

Z domácích strojů na statické ukázce jmenujme vrtulník Mil Mi-2 (0711) z pardubického CLV, vyřazené letouny MiG-15 (3825) a MiG-21 (5214) či třeba bezpilotní letouny Sokol-T a Optoelektron

Mírumilovné polétání ztělesňovaly letouny návštěvníků, mezi nimiž se objevily i vskutku pozoruhodné exempláře. Mezi nimi jednoznačně vystupoval Slingsby T67 Firefly (OK-RAW), což je původem britský cvičný akrobatický stroj, který si našel cestu i do mnoha světových armád. Za zmínku stojí i Socata Rallye (D-EEUW), ultralehká KP2U Sova (OK-GUU 02) anebo "reklamně" pomalovaný Zlín Z-43 (OK-FOF).

DOD v Čáslavi se společně s DOD v Náměšti nad Oslavou řadí k naprosto vynikajícím leteckým akcím, které se na našem území konají. Nelze se tedy než těšit za dva roky opět na viděnou.