Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Den otevřených dveří 2014 | Náměšť nad Oslavou

Den otevřených dveří na letišti v Náměšti nad Oslavou, pořádaný jednou za dva roky, patří k více než povedeným akcím. Oproti minulým ročníkům konaným na podzim se ten letošní uskutečnil na jaře, konkrétně v sobotu 17. května. Ne že by to bylo na teplotě nějak zvlášť poznat.
Statická ukázka byla tentokrát složena výhradně ze strojů, které aktuálně působí či dříve působily v našich vzdušných silách. Nekonal se tedy žádný zahraniční účastník, to ale nijak zvlášť nevadilo, protože paleta vystavených letadel byla velice rozmanitá. Návštěvníci měli samozřejmě možnost spatřit vrtulníky Mil Mi-171, Mil Mi-24, které mají v Náměšti základnu, a W-3A Sokol.

Z letounů byly k vidění stroje Aero L-39ZA Albatros, Aero L-159 Alca, JAS-39 Gripen, Let L-410UVP a Let L-410FG či Jak-40. Nadšenci z Czech Spitfire klubu předvedli svoji nádhernou maketu letounu Supermarine Spitfire. Ze strojů, které u nás sloužily dříve, tu byl Suchoj Su-22M4, Suchoj Su-25K a Suchoj Su-7BM.

Dvouhodinový blok letových ukázek majestátně zahájil Airbus 319CJ trupového čísla 2801, který předvedl dvojici průletů, přistání a vzlet.

Poté přišli ke slovu vrtulníkáři. Jejich umění hraničící s mistrovstvím oprávněně poutalo zraky takřka všech návštěvníků. Předvedly se vrtulníky Mil Mi-24, a to jak v sólové ukázce, tak i ve skupině, kdy simulovaly útok na pozemní cíl. Nechyběly samozřejmě ani vrtulníky Mil Mi-171, které předvedly výsadek výsadkářů i ukázku slaňování. Další typ vojenského vrtulníku, W-3A Sokol, předvedl hašení požáru pomocí bambivaku. Poté vystoupil vrtulník AH-1 Cobra (registrace OK-AHC). Velice mě potěšil následný společný let Cobry se dvěma vrtulníky Mil Mi-24.

Před začátkem letových ukázek a po jejich skončení bylo možné absolvovat vyhlídkový let v Robinsonu 22 registrace OK-HDS.

Jednalo se o velice důstojné zahájení sezóny. Náměšťská základna se opět vytáhla a uspořádala mimořádně povedený Den otevřených dveří. Nezbývá než se těšit na další ročník.