Letecký den | Břeclav

Jestli je z hlediska kvality nějaký letecký den sázkou na jistotu, tak jednoznačně ten v Břeclavi. Letos se konal v neděli 1. července, přičemž plynule navazoval na Mistrovství České republiky v akrobacii motorových letounů, jež se na břeclavském letišti konalo. K vidění proto byly i ukázky našich špičových akrobatů.
Oko zapálených leteckých nadšenců ale potěšil zejména Jakovlev Jak-52 (YL-STH), pro nějž se jednalo o premiérové vystoupení. Za jeho řízením usedl Petr Františ, známý člen týmu Martina Šonky v závodech Red Bull Air Race, ale také neméně dobrý pilot. To předváděl fantasticky nízkými průlety. Nižší snad už ani nemohly být.

Bezkonkurenčně nejúžasnějším vystoupením byla závěrečná ukázka v podání Martina Šonky. Již sama o sobě dechberoucí akrobacie totiž tentokrát byla okořeněna o prakticky nepřetržitý komentář přímo z pilotní kabiny. Šonka přes rádio říkal, co provedl, provádí či bude provádět za manévr a stíhal k tomu přidávat i plno zajímavých poznatků. Do toho všeho bylo na změnách hlasu náramně dobře slyšet, kdy bojuje s přetížením, stejně tak se přenášel i hluk motoru, jak jej slyší v kabině, což obzvlášť v momentech, kdy stáhl výkon na minimum, vytvářelo pozoruhodné ticho. Na diváky tento výkon ohromně zapůsobil, o čemž vypovídaly opakované salvy obrovského potlesku.

Pozadu ale nezůstával ani Petr Kouřil, který rovněž zalétl velice pěknou sestavu na letounu Extra 300LC (OK-ELC).

Třetím akrobatickým strojem, který se představil návštěvníkům v letové ukázce, byl letoun Sbach 300 (D-ESXA). Během dne odlétlo domů několik závodníků Mistrovství, například na strojích Extra 300L (YL-VUP) a Zlín Z-50M (OK-XRK a OK-TRM).

U roztomile bachratého letounu American Champion 8KCAB Super Decathlon (OK-ACR) je těžké uvěřit, že se jedná o akrobatický stroj. Z flotily místního Aeroklubu pochází Zlín Z-143L (OK-BVB).

Připomenout naše letce z dob druhé světové války přiletěl stíhací letoun Supermarine Spitfire LF Mk.XVIe (G-MXVI), za jehož řízením seděl Radim Vojta. Zvuk motoru Rolls-Royce Merlin opravdu lahodí uchu. Skvělým porovnáním, na čem létají naši vojenští piloti dnes, byla ukázka hotovostní letky stíhacích letounů JAS-39 Gripen (9235 a 9243).

Ze Zábřehu na Moravě přiletěl Antonov An-2 (OK-JID), z Tuřan L-60S Brigadýr a ze Slovenska MD-3R Rider (OM-M278).

Poezii létání pak tradičně ztělesňuje bezmotorový let, který se představil hned ve dvou provedeních. V akrobatickém na větroni L-13AC Blaník (OK-8812) a vysokovýkonném na větroni Discus 2a (OK-7000). Vrtulníky zastupoval Robinson R-44 (OK-ELV). A zapomenout nemůžeme ani na dvouplošník Bücker Bü-131 (D-EELE).

Na závěr nelze než vyřknout jediné: na viděnou příští rok!