Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Letecký den | Břeclav

Aeroklub Břeclav za dobu, co pořádá Letecké dny či Dny otevřených dveří, vypiloval své akce k takové dokonalosti, že je lze označit za jedny z nejpovedenějších u nás. Výjimkou proto nebyl ani letošní Letecký den uskutečněný v neděli 2. července, kterému sice nepřálo úplně ideální počasí, což se ale na kvalitě nijak neprojevilo, takže dvouhodinový letový program běžel přesně podle naplánovaného rozpisu. Na úspěchu akce se zcela jistě podepsaly i osobnosti pilotů, neboť ti si létání opravdu užívají, což je na nebi vidět. Každý z vystupujících pilotů si tak získal srdce a přízeň návštěvníků svým osobitým způsobem, přičemž celý Letecký den ztělesňoval šarmantnost, kterou si s letectvím a postavami pilotů tak rádi spojujeme.
Karel Kuthan očividně ví, jak létat pro diváky. Jeho akrobatická sestava na speciálu Jakovlev Jak-55M (N55XZ) neměla jedinou chybu, stejně tak i následné děkování po přistání.

Ovace diváků zaslouženě sklízel Jan Rudzinskyj po předvedení dvouplošníku Bücker 131 (D-EELE). Vrcholem zcela bezesporu byl let na zádech s oběma rukama mimo kabinu.

Eleganci bezmotorového létání dokonale ukázal během akrobatické ukázky větroně L-13AC Blaník (OK-8812) Miloš Ramert.

Pozadu nikterak nezaostal ani Karel Holouš, který ve vynikající letové ukázce předvedl působivou obratnost cvičného letounu Beechcraft T-34B Mentor (N9HX). Z Brna rovněž přiletěl známý proudový L-29 Delfín (OK-AJW), jenž se stal jednoznačně nejhlučnější ukázkou dne. Naproti tomu místní větroň Nimbus (OK-2803) patřil k těm nejtišším.

Na břeclavském nebi byl dále k vidění stroj L-60S Brigadýr (OK-NNG) Aeroklubu Brno-Slatina, který provedl výsadek parašutistů. Vrtulník Robinson R-44 (OK-LJL) nadchnul diváky jak svojí ukázkou, tak možností svézt se nad nedaleký zámecký park v Lednici. K vyhlídkovým letům sloužily taktéž letouny Cessna 172 (OK-BVA a OK-CLL). K prohlédnutí byly i stroje Sky Arrow (OK-BUQ 03), Evektor Harmony (OK-UAR 33) či WT-9 Dynamic (OK-NUU 65). A na návštěvu dorazil z Kyjova motorizovaný větroň L-13SE Vivat (OK-7120).

Organizátoři břeclavského Leteckého dne si zaslouží jenom chválu, proto vřele doporučuji všem návštěvu v příštím roce.