Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Den otevřených dveří | Břeclav | 2014

V sobotu 24. května se na letišti v Břeclavi konal Den otevřených dveří. Po velice pozitivních zkušenostech z několika předcházejících ročníků jsem si nemohl nechat ujít ani ten letošní. A opět se potvrdilo, že tady připravit skvělou akci zkrátka umí.
Na zemi i ve vzduchu představil břeclavský aeroklub prakticky všechna svá motorová i bezmotorová letadla. Celý den začínal skupinovým letem strojů Cessna 172 (registrací OK-BVA a OK-WIN), Zlín Z-142 (OK-OPR), WT-9 Dynamic (OK-NUU 65), EV-97 Eurostar (OK-OUR 11) a Harmony ELSA (OK-SAR 22).

Repliku letounu Avia BH-1 (registrace OK-GUU 25) předvedl Marcel Sezemský. V době svého vzniku letadlo fascinovalo svým revolučním jednoplošným uspořádáním a i dnes zaujme svou vytříbenou elegancí.

Nechyběla ani skupina Follow Me, která nepřestává fascinovat svou precizní ukázkou skupinové slétanosti. Tři Zlíny Z-226MS (registrací OK-KNR, OK-MPR a OK-LPR) a jeden Zlín Z-326MF (registrace OK-SEN) jsou pastvou jak pro oči, tak i pro uši.

Nesmírně chytlavou ukázkou bylo vystoupení skupiny Pterodactyl Flight. Ta simulovala situaci první světové války, při níž měli možnost diváci spatřit dog fight, mimořádně nízké lety i výbuchy, to vše v podání replik letounů Fokker E-III (registrace OK-OUP 01) a Sopwith 1 1/2 Strutter (registrace OK-NUP 01).

Při pohledu na elegantní tvary turistického letounu M-1C Sokol (registrace OK-CSR), který do Břeclavi zavítal z letiště Praha-Točná, se nechce věřit, že tento typ vznikl již v roce 1946 coby první poválečné československé letadlo.

Martin Šonka hned dvakrát během dne ukázal, proč je naším současným nejlepším akrobatickým pilotem. To, co ve svém akrobatickém speciálu Extra 300SR (registrace OK-SON) předvádí, mnohdy zanechává diváka v němém úžasu. Skutečný mistr.

Zraky diváků potěšil i Jan Rudzinskyj, který zalétal elegantní ukázku se svojí "Elenkou", rudým dvojplošníkem Casa 1-131E Jungmann (registrace D-EELE).

Akrobacii na třetí způsob poté ukázal i Zlín Z-526AFS-V nesoucí registraci OK-AFS.

Až nečekanou obatností a výkonností překvapil další z široké rodiny letadel Zlín, totiž Zlín Z-142 (registrace OK-OPR).

Na aeroklubových letištích jevem nepříliš častým bylo vystoupení proudového letounu Aero L-29 Delfín (registrace OK-AJW), který provozuje Blue Sky Service z Brna. Dvěma průlety návštěvníky potěšil L-410MA Turbolet (registrace OK-DZA), který si odskočil z Kunovic.

Rozmanité typy letadel byly ke zhlédnutí i mezi návtěvníky, kteří přicestovali na DOD vzduchem. K vidění proto byl například SD-1 Minisport (registrace OK-QUR 01) nebo Rockwell Commander 114 (registrace OK-ISP) či SportCruiser (registrace OM-M396). Zájemce o vyhlídkové lety vrtulníkem uspokojoval Robinson R 44 (registrace OK-TES).

Den otevřených dveří na břeclavském letišti patří k již tradičním událostem, což se očividně odráží i v jeho kvalitách, neboť za ta léta si organizátoři osvojili cenné dovednosti, díky nímž dokáží uspořádat mimořádně povedenou akci. Z tohoto důvodu se zdejší DOD řadí k mým nejoblíbenějším událostem. Díky a za rok na shledanou.