Kontakt

ICQ: 249-396-861
Skype: airspotter.eu
Mail: VanzuraM@centrum.cz

Bergamo | Itálie

Protože jsem měl při čekání na přípoj na italském letišti Bergamo (LIME/BGY) nedaleko Milána několik hodin k dobru, využil jsem volný čas ke spottingu. Hned vedle příletového terminálu se nachází jednopatrové parkoviště, které poskytuje díky své poloze nad úrovní plotu vynikající a ničím nerušený výhled na západní část stojánky, takže lze z bezprostřední blízkosti sledovat dění kolem letadel. Píši-li letadel, znamená to téměř výhradně strojů společnosti Ryanair. Toto letiště, jež nese pojmenování po milánském malíři Caravaggiovi, lze označit za království Ryanairu, neboť irský nízkonákladový dopravce zde zajišťuje zhruba devadesát procent veškerého provozu. Což se odráží v poměrně jednotvárném složení fotografovaných letadel. Na druhou stranu je velkou předností okolí letiště, které má výrazně kopcovitý charakter, což společně s městem Bergamo v pozadí dodává obrázkům neokoukaný nádech. Navíc proces odbavení letadel této společnosti je opravdovým koncertem efektivnosti.

Poštěstilo se mi ale zastihnout i několik z nevelkého počtu dalších dopravců. Konkrétně turecký Pegasus Airlines s Airbusem 320 (TC-DCC) a maďarský Wizzair s týmž typem letounu (HA-LWN).

Nevšedním a zajímavým úlovkem byly stroje italské společnosti Blue Panorama Airlines. V prvním případě se jednalo o Boeing 737-800 (EI-GAX), jenž létá bez wingletů, což je dnes u této verze již poměrně kuriozita, v případě druhém o Boeing 737-400 (9H-AMW), který pro ni provozuje společnost Air Horizont.

Těch pár hodin strávených focením letadel skvěle vyplnilo čekání na další let. Vydat se ale cíleně do Bergama jen kvůli spottingu by vzhledem k mimořádně jednotvárnému, byť hojnému provozu asi vyloženě naplňující nebylo.