Obsah fóra AirSpotter.eu AirSpotter.eu
European Plane Spotting and LKTB/ BRQ Spotting Forum
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Blizici se akce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 22, 23, 24  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra AirSpotter.eu -> Fotografování
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1589
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2018 10:24 am    Předmět: Citovat

Tak to máme prakticky identický způsob zpracování fotek (jedině snad s výjimkou, že fotím do rawu a zpracovávám v CS6). Pracovat s každou fotkou zvlášť mi nevadí ve chvíli, kdy jich mám několik jednotek. Jenže když se vrátím z leteckého dne, odkud jich přivezu stovky, z nichž obvykle vyberu k uveřejnění kolem padesáti, stane se individuální úprava každé z nich tak trochu utrpením. I když nic extrémního s nimi nedělám - srovnám horizont, oříznu, zmenším, doostřím, je-li potřeba, spravím kontrast. V případě zrcadlovky ještě vyretušuju nečistoty na čipu. Ale i to si vezme dobré čtyři minuty na fotku. Ve výsledku se pak celý postproces stane časově skoro náročnější než samotné focení. Zatím jsem ale nepřišel na způsob, jak tohle udělat nějak dávkově, aby to software provedl automaticky. Nakonec si říkám, jestli to má význam, když se dnes většina fotek stejně prohlíží na displeji mobilu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bumper



Založen: 29.9.2008
Příspěvky: 168
Bydliště: Brno - LKCM

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2018 11:20 pm    Předmět: Citovat

MarekV napsal:
Tak to máme prakticky identický způsob zpracování fotek (jedině snad s výjimkou, že fotím do rawu a zpracovávám v CS6). Pracovat s každou fotkou zvlášť mi nevadí ve chvíli, kdy jich mám několik jednotek. Jenže když se vrátím z leteckého dne, odkud jich přivezu stovky, z nichž obvykle vyberu k uveřejnění kolem padesáti, stane se individuální úprava každé z nich tak trochu utrpením. I když nic extrémního s nimi nedělám - srovnám horizont, oříznu, zmenším, doostřím, je-li potřeba, spravím kontrast. V případě zrcadlovky ještě vyretušuju nečistoty na čipu. Ale i to si vezme dobré čtyři minuty na fotku. Ve výsledku se pak celý postproces stane časově skoro náročnější než samotné focení. Zatím jsem ale nepřišel na způsob, jak tohle udělat nějak dávkově, aby to software provedl automaticky. Nakonec si říkám, jestli to má význam, když se dnes většina fotek stejně prohlíží na displeji mobilu.


Mluvíš mi naprosto z duše, včetně toho povzdechnutí o prohlížení fotek v mobilu. To je naprostá degradace kvalitní fotografie a jak to tak sleduju kolem sebe, začíná to být standard. Lidi mi dokonce píšou, ať nedávám fotky ke mě na web do fotogalerií, protože se jim to prý blbě prohlíží na mobilu... K tomu nemám co dodat Sad A co se týče úprav fotek, tak jsem na tom naprosto stejně jako Ty Smile Většinu času strávím u PP i když jde jen o ty "drobné" úpravy.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bumper



Založen: 29.9.2008
Příspěvky: 168
Bydliště: Brno - LKCM

PříspěvekZaslal: po červen 25, 2018 11:23 pm    Předmět: Citovat

Tak už mám potvrzeno datum Oldtimer víkendu, tak přidávám pozvánku. Letos bude akce jen jednodenní ( resp. bude se létat asi už v pátek odpoledne ) ale oficiálně to bude pro veřejnost jen v sobotu. tak doufám, že se tam letos potkáme Smile


_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1589
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: út červen 26, 2018 1:06 pm    Předmět: Citovat

Tradičně parádní plakát, díky. Nic jiného v kalendáři na dané datum nemám, takže je téměř jisté, že se tam letos objevím.

Ještě k tomu postesknutí ohledně prohlížení fotek. Ono to do značné míry snižuje význam pořizovat si lepší fototechniku. Alespoň tedy pokud je jedinou ambicí dávat fotky na internet. Pokud si člověk fotí pro řekněme archivační účely, aby vytvářel nějaké historické záznamy do budoucna, tak se kvalitní fototechnika hodí. Jsem docela zvědavý, kam se bude focení v příštích letech ubírat. Jestli jde jen o módní výstřelek, který díky dostupnosti foťáků nabyl popularitu, jež ale časem vyprchá, anebo jestli z toho vznikne něco zajímavého, co si dnes ani nedovedeme představit. Jsem na to opravdu zvědavý.

Není tomu tak dávno, co jsme se předháněli, kdo bude dávat na web fotky ve větším rozlišení (dokonce se tu k tomu kdysi vedla taky diskuse, padaly návrhy na zveřejňování snad i fotek v originální velikosti), což souviselo s rozmachem širokoúhlých monitorů a obecně velkých zobrazovacích zařízení. Kdežto teď je trend skoro opačný. Ze vcelku pochopitelné pohodlnosti se preferuje brouzdání po internetu na mobilu, který fyzicky závratně obrovský být nemůže. Osobně mi zatím nikdo nepsal, že by se mu fotky na mém webu špatně prohlížely v mobilu, ale už jsem se setkal s postřehem, že zobrazovat si každou fotku v novém okně bez možnosti mezi nimi plynule přecházet je staromódní a nepohodlné. Docela s tím souhlasím, takže začínám uvažovat, že tohle tak do konce roku zkusím napravit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bumper



Založen: 29.9.2008
Příspěvky: 168
Bydliště: Brno - LKCM

PříspěvekZaslal: út červen 26, 2018 6:18 pm    Předmět: Citovat

Tak se těším na viděnou, snad mi do toho nic nevleze a vyjde počasí.

No právě díky tomu, že dáváš každou fotografii zvlášť na stránku, tak se to lidem v mobilu automaticky zmenší na velikost prohlížeče. Kdežto já mám fotogalerii, kde si můžeš vybírat ze seznamu a hezky mezi fotkama brouzdat sem a tam, ale fotky se nezmenšují. Je to prostě dělané pro prohlížení na PC a monitoru, ne na mobilu.

Kam se bude vyvíjet focení dál, na to jsem také docela zvědav, ale občas na mě z toho lezou chmury, když vidím, jak velké procento lidí používá už pouze mobil a to dokonce i na editace fotografií, což považuji za naprosté barbarství. Dokonce náš známý fotograf Šibík se v nějakém posledním článku na webu rozplýval nad tím, jak je bezva fotit mobilem... No na to jeho street foto asi ano, ale jinak mi to hlava nebere. Musím ale uznat, že mobil, kterým on fotí dělá opravdu až neuvěřitelně kvalitní obrázky a jestli to tak půjde dál, tak lidi asi fakt budou fotit převážně jenom mobilem. Uvidíme, kam se ještě možnosti mobilů posunou. Pamatuju, že se říkalo, že do mobilu nikdy nepůjde dát kvalitní foťák a dneska se do toho rve i několik čipů naráz, které se navzájem kombinují a pomocí softwaru dohromady vytváří až neuvěřitelně kvalitní fotky. Kdo by to byl před pár lety řekl.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1589
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: st červen 27, 2018 11:00 am    Předmět: Citovat

No já se na Tebe taky těším!

Ze zvědavosti jsem si otevřel Tvoje fotogalerie na tabletu, který je na jakoukoli seriózní práci zhruba stejně málo vhodný jako mobil, a je pravda, že se velikost fotek nepřizpůsobuje oknu. Pravý sloupec s náhledy fotek je docela v pohodě, ten se neliší od zobrazení na počítači, ale po rozkliknutí fotky vidím vždy jen část. Nezbývá než si ji posouvat. Ale že bych Ti kvůli tomu musel psát, abys to předělal. Very Happy

Ono při trochu zevrubnějším pohledu vyjde najevo, že rozdíl mezi digitálním fotoaparátem a mobilním telefonem (v podstatě kapesním počítačem) s digitálním fotoaparátem není zase až tak propastný. Obojí funguje na stejném principu. Hlavní rozdíly tak jsou hlavně ve velikosti čipu a kvalitě optiky. Ale i v tom se rozdíly stírají. Hlavně díky čím dál většímu používání softwarových nástrojů, které s digitálním materiálem dovedou skutečná kouzla. Obě technologie se tak nějak symbioticky ovlivňují a navzájem prorůstají. Nicméně fotografové, kterým jde o prvotřídní kvalitu, obyčejně ti, co dělají fotky produktů a lidí do reklam, se pořád drží špičkové techniky. Profesionálové, kteří ale kvůli nárůstu popularity digitálních médií fotí převážně na weby, už tak špičkovou techniku nepotřebují, protože ve výsledku se obrázky objeví v relativně malém rozlišení nejčastěji na malém displeji, a čtenář/divák jim věnuje jen minimum času. Tudíž přechod od nošení neohrabané a těžké zrcadlovky k mobilnímu telefonu s obstojným foťákem je pochopitelný. Je to tak nějak praktičtější. Co mě osobně ale na tomto jevu zajímá asi nejvíc, je, co se pak děje se všemi těmi pořízenými snímky (a videi). Když vidím, kolik lidí pořizuje fotky a videa při prakticky jakékoli příležitosti, nemůžu se ubránit otázce, kdo si to všechno potom prohlíží. Poslední roky vznikají miliardy snímků, z nichž bezpochyby nezanedbatelnou část nikdo nakonec ani nevidí. Prostě je někdo pořídil a tím to hasne. Proč mají lidi nutkání takto sekat fotky? Přemýšlet nad takovými věcmi mi přijde zajímavé. Proto se opravdu těším na budoucnost a to, co přinese.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bumper



Založen: 29.9.2008
Příspěvky: 168
Bydliště: Brno - LKCM

PříspěvekZaslal: st červen 27, 2018 5:24 pm    Předmět: Citovat

Lidi dneska nejvíce fotí kvůli sociálním sítím, kde fotky sdílejí a kde je shlédne obrovské množství lidí. Právě k tomu je mobil nejideálnější, cvakneš a v minutě to máš odeslané na soc. síť. I já jsem se časem k tomuto trendu přiklonil a ač jsem velký odpůrce Facebooku a nikdo mě tam nedostane, založil jsem si účet kvůli fotkám aspoň na Google+ a na Flickru. Moje fotky tak shlédne daleko větší počet lidí, než na soukromém webu. Většina toho co dnes fotí lidi tedy dle mého názoru skončí na FB, Instagramu, případně na specializovaných foto webech jako je třeba Flickr. Jsou to ale miliardy fotek, které nemají nějakou větší hodnotu a najít mezi nima ty kvalitní dá člověku opravdu dost práce.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1589
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: st červen 27, 2018 8:00 pm    Předmět: Citovat

Přesně, hodnota. To je ono. Fotky dost často vznikají proto, že zachycují nějaké dění, ke kterému má fotograf vztah, čili pro něj mají hodnotu. Jenže ne vždy mají stejnou hodnotu pro nezaujatého diváka. Takže vznikají tuny balastu. Profese fotografa vždycky spočívala ve schopnosti zachytit dění tak, aby snímek zprostředkoval zážitek těm, kdo sami nebyli přítomni, beze ztráty obsahu. A to mi připadá, že se ztrácí. Takzvané výcvaky takovou ambici nemají. Takže kromě jisté schopnosti oka vidět vhodnou kompozici je neméně důležitá (sebe)kritika vybrat pro následnou prezentaci jen takové snímky, které dovedou něco sdělit. Sám se s tím pravidelně setkávám. Například na leteckém dni nafotím mraky fotek, při následném prohlížení se mi jich libí určitý počet, ale při prohlížení s větším časovým odstupem se mi jich líbí výrazně méně. Obvykle právě ty, které mají největší (výpovědní) hodnotu. Ty ostatní jsou ten balast, k němuž mám nějaká pouta já coby účastník dané události, ale už ne divák, který přistupuje zvenčí. No a v momentě, kdy poskytuje telefon možnost instantního odeslání snímků z místa pořízení na internet, tato druhá složka kritické reflexe a zhodnocení pořízených snmímků se ztrácí. Nechci znít jako nějaký škarohlíd, situaci nijak neodsuzuji, pouze se snažím jí trochu porozumět. A zajímá mě další vývoj. Díky za podnětné téma, je inspirativní i pro zamyšlení nad vlastním focením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bumper



Založen: 29.9.2008
Příspěvky: 168
Bydliště: Brno - LKCM

PříspěvekZaslal: čt červen 28, 2018 2:32 am    Předmět: Citovat

No dalo by se na to téma povídat hodně dlouho Smile Hodnota fotky se dá určit dost těžko, ale já jsem rád za každou fotku kterou vyfotím a aspoň u pár lidí vzbudí zájem, případně někoho potěší. To mě drží u toho, abych fotil a to mě na tom baví.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1589
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: po červenec 02, 2018 7:11 am    Předmět: Citovat

Mimochodem, o víkendu jsem na Flightradaru viděl, že nad Medlánkami vleká OO-USK. Tohle letadlo tam skutečně je, anebo to byla chyba a jedná se pouze o nesprávně zobrazenou jinou vlečnou (třeba tu půjčenou Z-226 OK-KNG)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bumper



Založen: 29.9.2008
Příspěvky: 168
Bydliště: Brno - LKCM

PříspěvekZaslal: po červenec 02, 2018 9:43 pm    Předmět: Citovat

Tak to netuším, dneska jsem byl na letišti i v hangáru a neviděl jsem ho tam. Taky se měl dneska konečně vrátit Pony po opravě motoru, tak snad už bude vlečná na nějaký čas zase vyřešená.
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1589
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: út červenec 03, 2018 6:11 pm    Předmět: Citovat

Díky za report. Pravděpodobně během července si tam taky udělám výlet, abych si užil i nějaké to bezmotorové létání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bumper



Založen: 29.9.2008
Příspěvky: 168
Bydliště: Brno - LKCM

PříspěvekZaslal: čt červenec 05, 2018 7:16 pm    Předmět: Citovat

Tak pak pošli SMS, pokud budu mít čas, tak rád zajdu na kus řeči Smile A podívat se, jak se fotí se zrcadlovkou, už jsem to pomalu zapomněl Laughing
_________________
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1589
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: so červenec 07, 2018 9:11 pm    Předmět: Citovat

Jasně, ozvu se! Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MarekV
Site Admin


Založen: 25.3.2007
Příspěvky: 1589
Bydliště: LKTB/BRQ Brno Tuřany

PříspěvekZaslal: čt červenec 19, 2018 10:43 am    Předmět: Citovat

V pátek 27. července dojde k tradičnímu vyřazení absolventů brněnské Univerzity obrany, které se po loňském úspěchu opět uskuteční na Náměstí svobody. V jeho rámci v 9.25 proběhnou i dva průlety vrtulníků Mi-24/Mi-17 a letounů JAS-39 Gripen nad centrem města.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra AirSpotter.eu -> Fotografování Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 22, 23, 24  Další
Strana 19 z 24

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com